Bilim İnsanlarından Bataryaları Aylarca Kullandırtabilecek Çip

ABD’de bulunan “California San Diego University” bünyesinde çalışmalarını devam ettiren bilim insanları, batarya sorununu çözmeyecek ancak tüketicileri biraz daha rahatlatacak küçük bir çip geliştirdiler. Uyandırma alıcısı olarak isimlendirilen bu küçük çip, cihazların sadece gerekli olması durumunda çalışmasını sağlıyor. Cihaza olan ihtiyaç sona erdiğinde ise bu çip, cihazı uyku moduna alıyor ve bu sayede batarya tasarrufu sağlanmış oluyor.

Üretilen çip şimdilik IoT (nesnelerin interneti) cihazlarında aktif olarak kullanılabiliyor. Bu çip sayesinde IoT cihazları sadece gerekli olduğunda çalışmaya başlıyorlar ve işlemin sonlanmasıyla birlikte yeniden uyku moduna geçiyorlar. Mühendisler tarafından geliştirilen bu çip, sürekli olarak çalışması gerekmeyen ürünler için hayat kurtarıcı bir yenilikmiş gibi görünüyor.

Geliştirilen bu çip, radyo dalgaları aracılığıyla entegre edildiği cihazı uyandırıyor ya da uyku moduna alıyor. Bilim insanları, bu çiple cihazların kullanım süresinin aylarca arttırılabileceğini düşünüyorlar. Ayrıca bu çip, çalışmak için de çok az güç tüketiyor. Bu da çipi, kullanım amacıyla tutarlı hale getiriyor.

Çip, benzerlerine oranla daha gelişmiş ve daha küçük bir yapıya sahip. Ayrıca benzeri ürünlerin dalga frekansı bu çipe oranla bir hayli düşük.Ayrıca bu çip, daha geniş bir sıcaklık aralığında (-10 ila 40 derece) sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Bu da diğer uyandırma alıcılarına göre daha doğru ve daha hassas sonuçlar alınmasını sağlıyor.

Bilim insanlarının bu yeni çip ile çalışmaları devam etmekte. Mühendisler, bu çipin hem daha fazla üründe kullanılabilmesi hem de verimliliğinin biraz daha arttırabilmesiiçin araştırmalarına devam ediyorlar. Eğer bu çipin kullanım yaygınlığı arttırılabilirse hayatımızdaki pek çok akıllı ürün bataryasını daha verimli bir şekilde kullanacak.

2 thoughts on “Bilim İnsanlarından Bataryaları Aylarca Kullandırtabilecek Çip”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir