Dünyanın İlk Benzinli Otobüsü TAM 125 YIL Önce

Dünyanın İlk Benzinli Otobüsü TAM 125 YIL Önce

Mercedes- Benz tarafından üretilen dünyanın ilk benzinle çalışan otobüsü, günümüzden tam 125 yıl önce, 1895’in mart ayında faaliyete başladı. Mercedes-Benz’in ilk otobüsü, bugün ki toplu taşımanın köklerini oluşturuyordu.

Otobüsler, bugün hem şehirlerarası hem de şehir içi toplu taşımanın en önemli araçlarından biridir. Toplu taşımanın hala bel kemiği olan içten yanmalı motorlara sahip otobüsler, bundan 125 yıl önce ilk defa yollarda görüldüler.

Mercedes-Benz’in öncüsü Benz&Cie, 12 Mart 1895’te dünyanın ilk içten yanmalı motorla çalışan otobüsünü üretmeye başladı. Benz&Cie tarafından geliştirilen Benz Landauer, sekiz kişinin yolculuk edebileceği şekilde geliştirildi. Dünyanın ilk içten yanmalı motoruna sahip otobüsü olarak bilinen Benz Landauer, 5 beygir güç üreten 2.9 litrelik tek silindirli, dört zamanlı bir motordan güç kalıyordu. Benz Landauer’in bugün ilkel olarak görülen motoru, o zamanlar için ciddi bir teknolojik atılımdı.

Benz Landauer, üretilmeye başlandıktan sonra dünyanın ilk otobüs hattına sahip olan Netphener Omnibus-Gesellschaft şirketinin dikkatini çekti. Buharla çalışan ve atlarla çekilen otobüslerle toplu taşıma yapan şirket, Benz&Cie’dan satın aldığı Benz Landauer’i Siegen-Netphen-Deuz hattında toplu taşıma için kullanmaya başladı. İlk otobüsün ardından şirket, artan talebe karşılık vermek için ikinci bir otobüsün daha siparişini verdi.

Netphener Omnibus-Gesellschaft’in bu adımı otobüslerin merkezinde olacağı bir toplu taşımanın ilk adımı oldu. Şirketin, içten yanmalı otobüslerle macerası 1895’in sonuna kadar devam etti. Şirket, kış koşullarının yarattığı kaygan yollarda kullanılamayan araçlardan 1895’in sonunda vazgeçti.

 

Mutlu Sefa

1991 İstanbul doğumlu yazarımız, Turizm İşl. ve Otl. ile İİBF mezunu. E-ticarette ve kuyumculuk sektöründe aktif çalışmaktadır. Teknolojixhaber ve LAFLAF.net içerik editörlüğü yaparak yeni bir ekol için çalışmalara destek veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir