İnsansız Hava Araçları Bu Sefer Ankara’da !

İnsansız Hava Araçları Bu Sefer Ankara’da !

Pursaklar Belediyesi, bir ilke imza atarak insansız hava aracı olan dronelar yardımıyla havadan dezenfeksiyon çalışması gerçekleştirdi.

Türkiye’nin yapay zeka teknolojisindeki gücünü Pursaklar Belediyesi, yeni koronavirüsle mücadele için kullanılıyor. Pursaklar Belediyesi koronavirüsüne karşı yeni teknolojilerin nasıl kullanılacağı konusunda yaptığı yoğun araştırmalar neticesinde drone araçlarını ulaşılması zor ve büyük alanları dezenfekte etmek için kullanmaya başladı. Drone’lara takılan aparatların içindeki özel solüsyonların püskürtülmesiyle ulaşılması güç alanlar dezenfekte ediliyor.   

Bugüne kadar özellikle askeri alanda önemli çalışmalar içerisinde gördüğümüz drone’lar, çok daha farklı sektörlerde hizmet vermeye başladı. Pursaklar Belediyesi, bunu daha ileriye taşıyarak Drone’larla dezenfekte işlemini ilçe genelinde kullanmaya başladı. Hava araçları ile yerleşim alanları, parklar ve sosyal yaşam alanları dezenfekte ediliyor. Zamanın kritik bir rol oynadığı koronavirüs salgınında, drone’larla dezenfekte işlemi sayesinde geleneksel yöntemlerden kat be kat daha hızlı sonuç alınıyor.
 

Oya Sema Şenol

Yazarımız , Üsküdar Üniversitesi (Çocuk Gelişimi) mezunu- Marmara Üniversitesi (Muhasebe) öğrencisi.Gündemi takip eden ve araştırmayı seven yazar,Teknolojixhaber.com ve Laflaf.net’ de editörlük yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir