Koronavirüs Ölümleri Erkeklerde Neden Daha Fazla Oluyor?

Koronavirüs Ölümleri Erkeklerde Neden Daha Fazla Oluyor?
Koronavirüs salgını bazı kişilerin ciddi şekilde etkilenmesine yol açıyor.Açıklanan raporlara göre ise erkeklerin ölme olasılığı kadınlardan daha yüksek olarak görülüyor. Peki bu farkın sebebi ne? Uzmanlar bu konu hakkında açıklama yaptı.

İlk günlerden beri, epidemiyologlar COVID-19’un erkekleri kadınlardan daha fazla öldürdüğünü ancak bunun neden olduğuna dair kesin bir cevap bulamadığını söylüyor. Halihazırda artan sayıda vaka yaşayan ülkelerin, istatistikleri bildirirken bu kritik faktörü takip etmemesi yüzünden bazı aksaklıklar yaşanıyor. Doğru cinsiyet verilerinin, doktorların yüksek riskli hasta kategorilerini daha iyi anlamalarına ve tarama, test ve tedavi yöntemlerini buna göre uyarlamalarına yardımcı olacağı biliniyor.

En önemli sebep sağlıksız alışkanlıklar

Araştırma enstitüsü Global Health 50/50 ile çalışan CNN, erkeklerin ölüm olasılığının kadınlardan neden daha fazla olduğunu anlamak amacıyla çeşitli ülkelerden gelen COVID-19 verilerini analiz etti. Raporda, sigara ve alkol tüketimi de dahil olmak üzere sağlıksız alışkanlıklar erkeklerde kadınlara oranla daha fazla bulunuyor. Bazı araştırmacılar ise kadınların viral enfeksiyonlara karşı erkeklerden daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını, doğurganlık özelliklerinden ötürü yaşamlarının bir kısmını yabancı bir bedenle beraber geçirdikleri için bu konuda avantaj sağladıklarını aktardı.

Kronik Hastalıklar Tetikleyici Oluyor

Kadınlara oranla Erkeklerde daha fazla görülen hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar ve kronik rahatsızlıklarda covid-19’un tetikleyicisi.

 

 

BÜŞRA ÇANKAROĞLU

Teknoloji X haber ve Laflaf.Net yazarı, İstanbul Üniversitesi Sağlık Yönetimi 4.sınıf öğrencisi. Group Florence Nightingale Hastanesi İK departmanında stajını yapmaktadır.Aynı zamanda İş'de Yeter Online Muhasebe sistemlerinde Veri Giriş Uzmanı olarak görev almakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir