Koronavirüse Karşı Aşı ve İlaç Geliştirmek İçin Süper Bilgisayardan Yardım Alınıyor

Koronavirüse Karşı Aşı ve İlaç Geliştirmek İçin Süper Bilgisayardan Yardım Alınıyor

Bilim insanları, koronavirüsün insana nasıl bulaştığına dair fikir vermesini bekledikleri büyük bir bilgisayar modeli hazırlıyor. Modelin ilk kısımlarını test eden bilim insanları, böylece bu konuda ilk adımı atmış oldu. Çalışmalar kapsamında Texas Gelişmiş Bilgi İşlem Merkezi’ndeki (TACC) Frontera süper bilgisayarındaki kod optimize edildi. Modelden elde edilen bilgi, araştırmacıların koronavirüsle mücadele etmek için yeni ilaçlar ve aşılar üretmelerine yardımcı olabilir.

San Diego Üniversitesi’nden Profesör Rommie Amaro, koronavirüsün ilk tam atom modelini oluşturmak için yürütülen çalışmalara öncülük ediyor. Amaro, “Parçacığın dışının nasıl göründüğü ve nasıl davrandığı konusunda iyi bir modele sahip olursak moleküler tanımaya katılan farklı bileşenler hakkında iyi bir görüş elde edeceğiz” dedi.

Moleküler tanıma, virüsün ACE2 reseptörleri ve konakçı hücre zarı içindeki diğer hedeflerle nasıl etkileşime girdiğini içeriyor. Amaro, “Farklı çözünürlüklerdeki verileri Frontera gibi liderlik seviyesindeki tesislerde simüle edilebilen tek bir uyumlu modelde birleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Koronavirüsle mücadeleye süper bilgisayar desteği:

Amaro’nun koronavirüsle ilgili yaptığı çalışma, Şubat 2020’de bilimsel dergi ACS Central Science’ta yayınlandı. Biyokimya profesörünün çalışması, grip virüsünün tüm atom simülasyonlarını temel alıyor. Amaro, grip için Frontera’nın selefi olan Blue Waters süper bilgisayarını kullandıklarını söyledi. Bununla birlikte koronavirüsle yapılan çalışma çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor.

 

Özcan Köygülü

Hayat takvimi yapraklarına İstanbul'da başlayan yazarımız, İlköğretim ve Lise hayatını İstanbul'da tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonometri Bölümü'nü 2017'de derece ile bitirerek aynı yıl kendi üniversitesinde İstatistik Anabilim Dalında Tezli Y.Lisans Eğitimine başladı.. (Hala devam etmekte) Yakın dönemde Altınbaş Üniversitesine Araştırma Görevlisi olarak atanan yazarımız; Şu anda Özel Sektörde Muhasebe Uzmanı olarak görev yapıyor ve Bilgisayar İşletmeni sertifikasına sahip, Veri bilimi ile yakından ilgileniyor... Teknolojix Haber'de siz değerli okurlarımıza bilgi vermek maksadıyla da yazılar yazıyor.... Okumaya, değer üretmeye ve daima araştırma yapmaya durmaksızın devam diyen yazarımız; Sizleri de öyle demeye davet ediyor.....

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir