Markalar da TikTok’a yöneliyor

Markalar da TikTok’a yöneliyor

Markaların sosyal mecraları kullanarak marka kimliğini, müşteri ilişkilerini hatta satışlarını desteklemesi  son yıllarda olağan bir durum. Facebook, Twitter, Instagram ile devam eden süreç Whatsapp’a kadar gelmişti. Bu konuda en çok Instagram tutulsa da TikTok, onu tahtından edebilir.

Markalar konusunda günümüzde en çok tercih edilen platform Instagram olsa da, Çin merkezli video paylaşım uygulaması TikTok,  onu tahtından edebilir. Y kuşağıyla anlaşma konusunda uzun yol kat eden markaların yeni tüketici sınavında şimdi de Z kuşağı var. Özellikle video içerik seven Z kuşağı 2020’de alım gücünün yüzde 40’ını oluşturması beklenirken, markaların bu kuşağı TikTok ile yakalaması bekleniyor. Kullanıcılarının 15 saniyelik videolar çekmesine izin veren uygulama, sosyal medya dünyasında hızla yükseliyor.

Dünya çapında 2018’de yaklaşık 500 milyon kullanıcısı olan TikTok, 2019’da ise 800 milyon kullanıcıya ulaşarak, en çok kullanıcısı olan sosyal medya platformları arasında ilk 10’da yer alıyor.

“TikTok siz olmayabilirsiniz ama yeni jenerasyon TikTok”

29 yaşındaki genç girişimci Şebnem Tanyaş’ın kurduğu yeni nesil marka ajansı H2O United Türkiye’de markalara TikTok yönetimi sunan ilk ajanslardan biri oldu. Gelecek 6 ay içinde birçok markanın TikTok’ta hesap açarak bu alana yatırım yapacağını kaydeden Tanyaş, ‘TikTok bize göre mi’ diye soran markalara ‘TikTok siz olmayabilirsiniz ama yeni jenerasyon TikTok’ diyerek cevap verdiğini ifade etti.

Liselilere Instagram sıkıcı geliyor

Z kuşağının önceki nesillerden çok çok ayrı olduğunu vurgulayan Tanyaş, bu kuşağın bakkala giderken bile video çekmeyi kendi içinde normalleştirdiğini belirtti. 2020’de sosyal medyanın yüzde 80’inin videodan oluşacağı ön görüldüğünü ifade eden Tanyaş, bunun sadece markalar tarafından yapılmayacağına dikkat çekerek, “Şu an bir lise öğrencisinin Instagram hesabı yok. Youtube’da bu nesil. Artık, Youtube çok daha eğlenceli, Instagram’a ihtiyaç duymuyorum diyen bir nesil var. Yeni jenerasyonlar markaların insanlaşmasını istiyor. Bu sebeple Instagram’a hazırladığınız içeriği TikTok’ta paylaşmanız onlara yetmeyecek. Bu kuşak markanın gerçek yüzünü, şakasını, esprisini de görmek istiyor. Aidiyet duygusu artık bunlardan doğuyor. Markaların DNA’larına göre özgün ama TikTok dinamiklerine uygun içerik üretmezseniz işe yaramayacak. Örneğin ayakkabı markasıysanız ve dansı sahipleniyorsanız TikTok’da dans videoları ile onları eğlendirmeniz bekleniyor” dedi.

Hesaplar organik büyüyor

Markaların Instagram’a ilk girerken de mesafeli olduğunu hatırlatan Tanyaş, şimdi ise Instagram hesabı olmayan marka bulunmadığının altını çizdi. Şu anda dijital ajansların birçoğu dinamiği farklı olduğu için bu mecranın nasıl yönetileceğini bilmediğini ifade eden Tanyaş, ajans olarak bu alanda ayrı bir departman kurduklarını belirtti. Departmana bir de TikTok fenomeni işe aldıklarını söyledi. Tanyaş, mart ayında 6 markalarıyla birlikte TikTok’da yer alacaklarını ve 4 ayrı markadan da TikTok konusunda iş teklifi aldıklarını ekledi. Hesapların organik olarak çok çabuk büyüdüğünü de dikkat çeken Tanyaş, “Happy Hour markamızla hesabın açıldığı ilk 4 günde 127 bin izlenmeye ulaştık. Hiç para harcamadan. Youtube ve Instagram’da bunu yapabilmek için artık reklam vermek zorundayım. Ama TikTok henüz bu konuda küçük adımlar atıyor” dedi.

TikTok Instagram ile Youtube arasında bir yerde

Birçok fenomen, ınfluencer hatta ünlülerin  TikTok’a girdiğini vurgulayan Tanya, “Sık sık kıyaslanan platform Vine’a ünlüler girmemişti mesela. TikTok’un başarısı kaçınılmaz. TikTok’da içerik yaratmak kolay. Kendi senaryoları, efektleriyle Instagram ile Youtube arasında bir yerde.Önceleri C segmenti içerik üretiyordu. AB segmenti de içeri girdi” dedi.

Z kuşağı çevreye karşı markaları sorumlu tutuyor

Z kuşağının marka bağımlılıkları olmadığını vurgulayan Tanyaş, “ Yeni şeyler denemek istiyorlar. Z kuşağı ikiye ayrılıyor. İçe dönük, kaygıları olan, dünyanın sonunun geldiğini bilen, sürdürülebilirlik konularıyla ilgili hatta bu konu da talepkar. Bu kuşağın neredeyse yüzde 73’ü, ‘Biz size para kazandırdık. Şuan dünyanın kaynaklarının sonu geliyor. Siz bir şeyler yapmalısınız.’ diyor. Bir de dışa dönük olanları var onlar da fenomen ya da ünlü olmak istiyor. Bir çok örneğini görüp kolay yoldan para kazanmak istiyor. Bu iki kitlede video içerik seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir