Spotify’e bağış sistemi geliyor!

Spotify’e bağış sistemi geliyor!
Günümüzde, müzisyenlerin çoğu gelirlerini, şarkılarını satmaktan ziyade konserlerden elde ediyor. Hemen hemen her endüstri gibi müzik endüstrisini de vuran Corona virüsü,etkinlik ve konser yapamayan müzisyenleri de olumsuz etkiledi. Spotify zor durumda kalan müzisyenlere destek olmak için yeni bir çalışma üzerinde olduklarını duyurdu: Bağış sistemi.

Corona pandemisi dünyayı etkisi altına almış durumda. Birçok endüstri gibi müzik endüstrisi de süreçten olumsuz etkilendi. Bu duruma el atmak isteyen Spotify yeni bir işe imza atıyor. Müzisyenler bu sistemle önümüzdeki zamanlarda, Spotify sanatçı profil sayfalarından “bağış” gibi bir seçeneğe sahip olacaklar. Bu seçenek ile dinleyiciler, sevdikleri sanatçılar için bağış yapabilecekler.

Spotify, bağış sisteminden kendine herhangi bir pay almayacağını duyurdu. Yani tüm bağışlar doğrudan sanatçıya veya sanatçının seçtiği organizasyona gidecek.

Birçok kuruluş teşvik ediyor

Spotify’ın küresel koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik açıdan sıkıntıya giren müzisyenler için yaptıkları bununla da sınırlı değil. Şirket MusiCares, PRS Foundation ve Help Musicians gibi kuruluşlarla da işbirliğine gidecek. Bu işbirlikleri kapsamında Spotify’da bağışlar için özel bir açılış sayfası oluşturulacak. Şirket, toplam bağış miktarı 10 milyon dolara ulaşana kadar yapılan her bağışa aynı oranda katkı sağlayacak. Bunun için bağışların doğrudan Spotify’ın sayfası üzerinden yapılması gerekecek.

Geniş çaplı yardım

Spotify  “Corona virüsü pandemisi, Spotify sanatçılarını olumsuz yönde etkiliyor. Biz de bu sanatçı topluluk için nasıl destek olabileceğimizi düşündük. Spotify, müzisyenleri hayranlarıyla bir araya getirmekte önemli bir rol oynasa da, birçok gelir kaynağı bu kriz nedeniyle tamamen kesintiye uğradı veya durduruldu.” dedi.

Spotify’ın yanında, Amazon Music, YouTube Music ve Facebook gibi diğer teknoloji şirketleri de müzik endüstrisi çalışanlarını desteklemek için MusiCares gibi kuruluşlarla ortaklık kurdu. Bu ortaklık sayesinde bağışların bir bölümü müzisyenlere, bir kısmı prodüksiyon ekiplerine, teknisyenlere ve diğer endüstri çalışanlarına maddi destek konusunda yardımcı olacak.

 

Şimdilik Spotify’ın bu girişimi ne zaman başlatacağı belli değil. Çok sayıda müzisyen bu dönemde evlerinden online ev konserleri vermeye yönelirken, bu konserlerden gelir elde etmek isteyenler için de Bandsintown ve Twitch bir işbirliğine gitmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir