Tayland, Koronavirüs ile Mücadelede Ninja Robotları Kullanıyor

Tayland, Koronavirüs ile Mücadelede Ninja Robotları Kullanıyor

Koronavirüs salgını Uzak Doğu’da başlayıp tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Her ülke salgına karşı önlem alırken, sağlık personelinin yükü ise hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bu kapsamda Tayland ise sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmak adına ninja robotları devreye soktu.

ninja robot tayland ile ilgili görsel sonucu

Dünya genelinde 380 bini aşkın vakada azımsanmayacak sayıda ölüm meydana gelirken, virüse karşı atılan her adımın büyük bir önemi var. Tayland da koronavirüs karşısında ninja robotları aktif hale getirmeye başladı. Ülkede henüz 827 vaka ve 4 ölüm meydana gelirken, ninja robotlarla bu sayının artmaması amaçlanıyor. Peki bu robotların elinden ne geliyor?

ninja robot tayland ile ilgili görsel sonucu

Chulalongkorn Üniversitesi bünyesinde mühendislik öğrencileri tarafından geliştirilen ninja robot, hastaların ateşlerini saniyeler içinde ölçüyor. Ancak bu noktada önemli olan ateşi ölçmesinden öte sağlık personellerinin virüsten korunmuş olması. Robotlar, vakalarla doğrudan ilgilendiğinden sağlık personelleri de korunmuş oluyor.

 

ninja robot tayland ile ilgili görsel sonucu

Yeşim Erdem

Yazar,İstanbul'da doğdu. Evli ve 1 çocuk annesi. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. Profesyonel iş hayatında, 15 yıl bankacılık sektöründe çeşitli görevlerde çalıştı. Sanata olan merakı nedeniyle çini ve seramik sanatı üzerine eğitimler aldı. Teknolojixhaber.com ve LaFLaF.net de yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir