Tractable’ dan yapay zeka ile kaza ve felaketlerin hasar değerlendirmesi çalışmalarına 25 milyon dolar yatırım daha

Tractable’ dan yapay zeka ile kaza ve felaketlerin hasar değerlendirmesi çalışmalarına 25 milyon dolar yatırım daha

Merkezi Londra’ da olan bir insurtech girişim olan Tractable şirketi, Georgian Partners’ın liderliğinde C Serisi yatırım turunda 25 milyon dolar yatırım aldı.

Insight Partners ve Ignition Partners yatırım turuna katılan diğer şirketler olarak açıklandı. Yeni yatırımla birlikte Tractable’ın bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 55 milyon dolara ulaştı.

25 milyon dolarlık yeni yatırım, Tractable’ın şu anda faaliyette bulunduğu 9 ülkenin haricinde yeni pazarlara açılmasını hızlandıracak.

Yaşanan felaket ve kazalarda her yıl milyonlarca insan zarar görmekte ve dünyada 1 trilyon doları aşan mali bir etki oluşmaktadır. Bu kaza ve felaketler için ise iyileştirme aşamaları öncelikle görsel öğeler üzerinden başlıyor. Tractable’ın ürettiği yapay zeka; meydana gelmiş olan hasarı incelemek için bilgisayar vizyonuna ihtiyaç duyuyor. Üretilen yapay zeka modelleri; incelemelerin verimliliğini ve müşteri deneyimini geliştirirken, meydana gelen hasarın doğru bir şekilde tanımlanmasına ve onarım maliyetlerinin öngörülmesine imkan veren sayısız örnek üzerinde eğitiliyor.

Araba kazaları ve doğal afetler gibi olaylardaki sigorta aşamalarını 10 kat daha hızlı hale getirmeyi planlayan Tractable’ın yapay zekası bugün, İngiltere’de Ageas, Fransa’da Covéa, Japonya’da Tokio Marine ve Polonyalı sigorta şirketi Talanx-Warta da dahil olmak üzere uluslararası şirketler tarafından araçta oluşan hasarın etkili ve verimli bir şekilde analiz edilmesi için kullanılıyor. Yapay zeka odaklı platform üzerinden çok kısa sürelerde oluşturulan değerlendirmelerle onarımlar daha erken başlayabiliyor.

Tractable’ın İngiltere, ABD ve Japonya’da ofisleri bulunuyor.

Rukiye Kararmış

Türkiye' nin şirin mi şirin şehirlerinden birinde bir nisan sabahı dünyaya gözlerini açan yazarımız; bilgisayar sevgisi yüzünden bilgisayara olan yakınlığı nedeniyle ( o zamanlarda bilgisayar pek yaygın olmadığından ) matematik eğitimi aldı. Eğitim sektöründe yöneticilik yapan yazarımız; bilgisayar sevgisi ağır basınca sevmek dokunmaktır diyerek sistem bakım onarım eğitimi alarak bilgisayarın donanımı üzerine çalıştı. Şimdilerde web tasarımı ve web sitesi yönetimi üzerine çalışmalar yapıyor. Profesyonel olarak masa tenisi ve satranç branşlarında çeşitli kademelerde görev alan yazan fırsat buldukça fotoğraf makinesiyle şipşakçılık yapıyor. "Araştırıyorum o halde varım" şiarıyla yaşamına devam eden yazar şimdilerde "teknolojiden nasıl daha fazla faydalanabilirim?" sorusuna cevap aramakla meşgul.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir