Yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlamak amacıyla bant geliştirildi

MIT kurumundan araştırmacılar yara onarımının daha hızlı ve daha etkili olmasını sağlamak amacıyla bir çeşit çift taraflı medikal bant icat etti.

Geliştirilen bandın ana mantığı iki yara dokusunun birleştirilmesi. Yani organlara yapılan insizyonlar ( kesiler ) organı 2 farklı kısıma ayırıyor; geliştirilen bant ise bu 2 ayrı dokuyu birleştiriyor. Böylece ayrı iki doku birbirine yapışmış oluyor ve doku tamiri tamamlanana kadar iki doku birleşik durumda bulunuyor.

Üretilen bant şerit formunda bulunmakla birlikte bandın yapısında jelatin veya ”chitosan” adlı kitosan kullanılıyor. Kullanılan 2 madde formu da yara iyileştikten zararsız bir şekilde yıkılıyor; jelatinin doku iyileşmesinden sonraki birkaç gün içerisinde yıkıldığı, kitosanın ise 1 aydan 1 yıla kadar muhafaza edildiği ve yıkımın bu süre zarfı içerisinde gerçekleştiği belirtiliyor.

Ayrıca bant şeritlerin her iki yanında poliakrilik asit olarak bilinen ve yaygın olarak bebek bezleri ile pedlerde kullanılan madde bulunuyor. Bu madde yara yüzeylerindeki suyu emiyor ve daha sonra şeritlerde bulunan asit; hızlıca kuruyan yara yüzeylerinde zayıf hidrojen bağlarının oluşuma sebebiyet veriyor ve yara yüzeyleri başarılı bir biçimde birleşmiş oluyor.

Bant; yara yüzeylerini yalnızca 5 saniye içerisinde yapıştırabiliyor yani bu süre şu anda kullanılan cerrahi yapıştırıcıların etki süresinden oldukça kısa. Geliştirilen bantın ileride implantlar üzerinde de kullanılması planlanıyor.

One thought on “Yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlamak amacıyla bant geliştirildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir