Teknolojix Haber
MOBİL UYGULAMA

1 milyar defa indirilen uygulama için uyarı: İnternet geçmişinizi paylaşıyor

Play Store’da yüksek oranda kullanım oranına sahip olan Clean Master adlı Android uygulaması ile ilgili bir uyarı geldi.

Akıllı telefonlarımıza kurduğumuz bazı uygulamalar, sağladıkları faydadan çok zarara neden olabiliyor. Geçtiğimiz haftalarda casusluk iddiaları ile gündeme gelen ToTok isimli mesajlaşma uygulamasını uygulama marketi Play Store‘dan  kaldıran Google, yine benzer bir haber ile gündemde. Bunun son örneği Android işletim sistemine sahip telefonlarda karşımıza çıktı. Milyonlarca kez indirmeye sahip uygulamanın, kullanıcıların internet hareketlerini kayıt altına aldığı tespit edildi.

Siber güvenlik uzmanları androidin en çok indirilen uygulamalarından biri olan uygulamanın şu anda milyonlarca telefonda yüklü olduğunu belirtiyor ve uygulamanın telefonlardan silinmesi tavsiyesinde bulunuyor.

 

 

Google, uygulamanın kullanım koşullarını ihlal etmesinden sonra Clean Master‘ı platformdan kaldırıp kaldırmayacağına yönelik henüz bir açıklama yapmadı. Veriler, kullanıcıların uygulama içi ‘gizli’ tarayıcıdan hangi internet sitelerini ziyaret ettikleri, arama motoru sorguları ve kablosuz erişim noktası adları gibi detayları içeriyor.

The Next Web haberine göre Google 600’e yakın uygulamayı daha Google Play’den kaldırdı. Google tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu kararın nedeni bu uygulamaların “rahatsız edici derecede” reklama ev sahipliği yapması.

Related posts

Motorola’nın Yeni Telefonu Moto E’nin, Moto E LE İsminde Yeni Versiyonu Ortaya Çıktı!

Fatih Akgün

Getir Uygulaması Artık Huawei AppGallery’de!

Xiaomi CEO’su, iPhone ile “Yakalandı”

Yorum Yap