Teknolojix Haber
BİLİM

1 Milyar İnsan, “Dayanılamaz” Sıcaklıklara Maruz Kalacak!

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, en iyi senaryo kapsamında önümüzdeki 50 yıl içerisinde 1,2 milyar insan ‘yaşanmaz’ sıcaklıklara maruz kalacak. En kötü senaryodaysa, dünya nüfusunun üçte biri Sahra bölgesindeki sıcaklıklarda yaşamak zorunda kalacak.

 İklim değişikliğinin daha önce düşünüldüğünden daha sert, daha kapsamlı ve daha erken dünyamızı vuracağı ortaya çıktı. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, küresel sıcaklıkta her yeni 1 derecelik artış durumunda 1 milyar insanın katlanılmaz bir sıcaklıkta yaşamaya mecbur kalacağını gösteriyor.

En kötü senaryoya göre, şu anda dünya nüfusunun üçte birinin yaşamakta olduğu bölgeler 50 yıl içerisindeki Afrika’daki Sahra bölgesindeki sıcaklarda yaşamak zorunda kalacak ki iyimser senaryoda bile 1,2 milyar kişi, yaklaşık 6.000 yıldır insanlığın tadını çıkardığı iklim konumunun dışarısında yaşamak zorunda kalacak. Araştırmacılar, elde ettikleri bulguların kendilerinin “ağzını açık bıraktığını” çünkü kendi türümüzün bu kadar kırılgan olmasını beklemediklerini belirttiler.

Gelecekteki nüfus artışının halihazırda sıcak bölgeler olan Asya ve Afrika’da gözlemleneceği de bilinen bir gerçek ve bu demografik faktörler nedeniyle, küresel sıcaklık bu yüzyılın sonunda beklendiği gibi 3 derece arttığı takdirde ortalama insan 7,5 derecelik bir sıcaklık artışına maruz kalacak.

Bu seviyeye gelindiğinde, dünya nüfusunun yüzde 30‘u aşırı sıcaklarda yaşamaya başlayacak. Bu sıcaklık, ortalama 29 derece olarak tespit edilmiş durumda. Bu koşullar şimdilik Afrika’daki Sahra’nın en kavrulmuş bölgelerinde ölçülen ortalama sıcaklığa tekabül ediyor.

Bununla birlikte sıcaklığın 3 derece artması durumunda Hindistan’daki 1,2 milyar kişi, Nijerya’daki 485 milyon kişi ve Pakistan, Endonezya ve Sudan’ın her biri 100 milyonun üzerindeki nüfusları bu kapsama girecek. Tüm bunlara göç baskısı ve gıda üretimindeki zorluklar da eklenecek.

 

Related posts

Bir orası kalmıştı: Mars ve Ay’a nükleer santral!

Büşra Seyhan

11 BİN BİLİM İNSANINDAN İKLİM KRİZİ UYARISI.!!

admin

Soğuk ve karanlık sabahlarda yataktan çıkmakta neden zorlanırız?

Büşra Seyhan

Yorum Yap