Teknolojix Haber
BİLİM

100 Milyon Yıllık Fosiller Bulundu!

Üç Uçan Sürüngene Ait 100 Milyon Yıllık Fosiller Bulundu!

Kuzey Afrika’da 100 milyon yıl önce yaşamış pterosaurs ailesine ait 3 uçan sürüngen türünün fosili keşfedildi. Neredeyse bütün kıtalarda yaşamış olan pterosaursun fosillerinin Afrika’da da bulunması, kıtanın evrimsel tarihinin açıklanmasında önemli bir yer alabilir.

Portsmouth Üniversitesi’nden David Martill, Detroit Mercy Üniversitesi’nden Nizar Ibrahim ve Baylor Üniversitesi’nden Megan Jacobs’tan oluşan araştırmacı ekip tarafından, dinozorbalık, kaplumbağa ve timsah fosilleri açısından verimli bir nehir ekosisteminde pterosaurs ailesine ait üç türün fosili bulundu.

Yaklaşık 100 milyon yıl önce Afrika’da yaşayan pterosaurslara ait bulunan yeni fosiller, diğer kıtalarda bulunan pterosaurs fosillerine büyük benzerlikler gösteriyor. Kuzey Afrika’da pterosaurs fosillerin bulunması, Afrika’nın az bilinen evrimsel tarihine önemli bir katkı olarak değerlendiriliyor.

Uçan yırtıcılar olan pterosaurslar, gagalarında bulunan dişleri ve kanatlarında bulunan eller ile tanınıyorlar. Etçil dinozorlar ve timsah benzeri avcıların dünyasında yer alan pterosaursların arasında nadirde olsa otoburlar bulunuyordu. Ancak türün birçok üyesi genellikle balıkla besleniyordu.

Profesör David Martill, pterosaurs fosilleri bulunması açısından önemli bir dönem yaşadığımızı söyledi. Martill, sadece 2020’nin ilk üç ayında üç yeni pterosaurs türüne ait fosil bulunduğunu söyledi.

Fas’ın Kem Nehir Yatakları isimli bölgesinde bulunan çene ve diş parçası fosillerinden yola çıkan araştırmacılar, pterosaurusların kanatlarının üç ile dört metre genişliğinde olduğunu tespit ettiler. Pterosaurslar, uçarken diş bulunan gagaları ile balıkları avlıyorlardı. Pterosaurslar, devasa kanatları ile günümüzde yaşayan albatroslar gibi büyük alanlarda yiyecek arıyorlardı.

Detroit Mercy Üniversitesi’nde görevli araştırmacı Nizar Ibrahim, bulunan pterosaurus fosillerinin Afrika’nın pterosaurs dünyasına dair önemli bir pencere açtığını söyledi. Avrupa ve Asya’daki pterosaurslar hakkında çokça bilgi olduğunu söyleyen Ibrahim, Afrika’da bu avcılara dair örneklerin bulunmasının heyecan verici olduğunu söyledi.

Related posts

Bu şey insanın bildiği her şeyden daha soğuk!

Büşra Seyhan

Antalya’daki Meslek Lisesi Öğretmenleri, Koronavirüs Tedavisi İçin Solunum Cihazı Üretti

Yasemin ACAR

Bilim İnsanları,Genlerini Değiştirerek Parlayan Bitki Ürettiler!

Fatih Akgün

Yorum Yap