Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel) YAŞAM

11 BİN BİLİM İNSANINDAN İKLİM KRİZİ UYARISI.!!

11 binden fazla bilim insanı, dünyanın bir iklim kriziyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyan çalışmayı desteklediklerini bekledi.

Dünya üzerinde 11 binden fazla bilim insanı,gezegenin açık ve tartışmasız bir iklim kriziyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

BioScience dergisinde”BİLİM İNSANLARI İKLİM KRİZİNE KARŞI UYARIYOR”başlığıyla yayımlanan çalışmada, bilim insanlarının, insanları felaketlere karşı uyarmak gibi bir ahlaki yükümlülüğü olduğu belirtildi.

“Bu yükümlülüğe dayanarak, dünya üzerinde 11 binden fazla bilim insanı olarak, gezegenimizin açık ve tartışmasız bir iklim kriziyle karşı karşıya olduğunu dile getiriyoruz.” ifadesiyle başlayan çalışmada, 40 yıllık verilere dayanılarak, hükümetlerin iklim krizini ele almada başarısız olduğu kaydedildi.

Bilim insanları, son 40 yıldaki karbondioksit, metan, azot oksit, yüzey sıcaklığı değişimi, Kutup Denizi buz seviyesi, Grönland buz kitlesi, buzul kalınlığı, okyanus ısı içeriği, deniz seviyesi, yanan alanların yüzölçümü, şiddetli hava olaylarının göstergelerinin tümünde hızlı bir kötüye gidiş olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Çalışmada, iklim değişikliğinin alarm verici seviyede olduğu ortaya konan Cenevre’de 1979’da düzenlenen İlk Dünya İklim Konferansı’ndan bu yana birçok kez benzer uyarılar yapıldığı ancak sera gazı salınımlarının hızlanarak arttığı vurgulandı.

Bazı alanlarda gelişme kaydedildiği, örneğin rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen yenilenebilir enerji kullanımının önemli ölçüde arttığı aktarılan çalışmada, bununla birlikte 2018’de kullanılan fosil yakıtı enerjisinin yenilebilir enerjiden 28 kat fazla olduğu vurgulandı.

Sydney Üniversitesi’nden Dr. Thomas Newsome, iklim krizinin, eğer acilen müdahale edilmezse şu ana kadar tecrübe edilenden çok daha ciddi sonuçlar doğuracak bir iklim değişikliği anlamına geldiğini kaydetti.

Newsome, “Bu, dünyada insanların yaşaması mümkün olmayan bölgeler ortaya çıkabileceğini gösteriyor.” ifadesi kullandı.

Related posts

Hacker (CEH) Eğitimi

Fatih Akgün

Mutasyonlar aşıyı etkisiz kılabilir mi? Tüm senaryolar..

Büşra Seyhan

Çin’deki Bir İlkokulda İlginç Koronavirüs Önlemi: Kanatlı Sosyal Mesafe Şapkaları

Fatih Akgün

2 Yorumlar

MEVLÜDE 12 Kasım 2019 at 12:04 am

Artık dört mevsim de birbiriden farklı yaşanıyor her mevsim kendi özelliklerini yansıtmıyor.. Bunun için sadece biliçli olmak ve ona gòre hareket etmek gerekir…

Cevaplayın
Çağla 14 Kasım 2019 at 10:15 pm

Artık iklim değişikliğini araştırmalar yapılmadan da anlamamız mümkün çünkü yazı kış gibi kışı yaz gibi yaşıyoruz bugün bile mevsim normallerinin dışında yaşıyoruz.Bunu biz insanlar anlamadığımızdan değil anlamak istemediğimiz için anlamıyoruz.

Cevaplayın

Yorum Yap