Teknolojix Haber
YAŞAM

15 Nisan Dünya Sanat Günü nedir?Evden takip edilebilecek Dünya Sanat Günü etkinlikleri neler?

15 Nisan Dünya Sanat Günü nedir? sorusunun yanıtı arama motorlarında araştırılıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle ‘evde kal’ çağrılarına uymaya devam ediyoruz. Sanat severler tarafından 2012 yılından beri kutlanan Dünya Sanat Günü de bu yıl evlerden kutlanacak. Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı akademisyenlerinden oluşan Maltepe Üniversitesi Ev Orkestrası, 15 Nisan Dünya Sanat Günü için evlerinde sahne aldı. Sanat ile ilgili sözler haberimizde …

Corona virüs önlemleri nedeniyle vaktimizin çoğu evde geçiyor. Akademisyenler ise Dünya Sanat Günü vesilesiyle, George Frideric Handel’in “Sarabande” eserini evlerinden, her biri ayrı bir enstrüman çalarak, aynı anda yorumladı. Evden takip edilebilecek Dünya Sanat Günü etkinlikleri ve sanat ile ilgili sözler için haberimizi okuyabilirsiniz.

Dünya Sanat Günü nedir? 15 Nisan Dünya Sanat Gününüz kutlu olsun ...

15 NİSAN DÜNYA SANAT GÜNÜ NEDİR?

Dünya Sanat Günü, her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir ve 2012 yılı itibarıyla kutlanmaya başlanılmıştır.

Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, International Associations of Art’ın 2011 yılında Meksika’da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılır.

Bedri Baykam'ın “Görsel Maceralar”ı Los Angeles'ta!

 

Baykam, toplantıda Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önerir.

Bu öneri çoğunluk oyu alarak kabul edildi ve her yıl 15 Nisan tarihinde World Art Day (WAD) yani Dünya Sanat Günü kutlanmaya başladı.

Maltepe Üniversitesi’nden akademisyenlerin düzenlediği etkinlikle salgın önlemleri kapsamında evde geçirilen zor günlerde sanatın ruhuyla moral verilmesi amaçlanırken, eserin özgün hali Maltepe Üniversitesi’nin sosyal medya hesaplarında yayımlandı.

Orkestrada ise akademisyenler Aysu Zehra Şanver, Damla Akan, Bahar Büyükgönenç Polat, Göksel Coşgun, Orhan Çelebi, Çağlayan Çetin, Cem Babacan, Salih Kartal ve Hüseyin Yücebağ yer aldı.

DÜNYA SANAT GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

İnternet üzerinden ulaşılabilecek sanata dair bazı etkinlikler şu şekilde;

Yeşim Ustaoğlu'nun filmleri Avusturya'da

Yeşim Ustaoğlu | Sırtlarındaki Hayat belgeseli: İstanbul Modern Sinema, koronavirüs salgını sebebiyle geçici olarak kapandığı dönemde sanatseverleri dijital platformlarda ağırlamayı sürdürüyor. Yeşim Ustaoğlu’nun Sırtlarındaki Hayat adlı belgeselinin uzun versiyonu müzenin resmi web sitesi üzerinden yayına açılıyor.

Genco Erkal: Deliyi oynarken kendimi tedavi ediyorum | NTV

Genco Erkal | Marx’ın Dönüşü: Genco Erkal’ın 2008 yılında sahnelediği ‘Marx’ın Dönüşü’ artık Youtube’da izlenebilir. Howard Zinn’in “Marx in Soho” adıyla yazdığı tek kişilik oyunu dilimize Özüm Özgülgün çevirdi ve Genco Erkal yönetti. Kostümleri Özlem Kaya’ya ait olan oyunu yayına hazırlayan isimse Selçuk Metin oldu.

Google ve Dünyanın Beyni: Google’ın bugüne dek yayımlanmış her kitabı tarayıp dijital ortama aktarma planı, internette gerçekleştirilen en kapsamlı ve iddialı projelerden biri olarak öne çıktı. İnsanlık adına geleceğe miras bir kitaplık oluşturduğunu vurgulayan teknoloji devinin tek amacının bu olmadığını düşünenlerse çok tartışmalı girişimi durdurmaya kararlıydı. SALT, Ben Lewis’in 2013 yapımı ödüllü belgesel filmini çevrimiçi gösterime sunuyor. 90 dakikalık İngilizce filmi, 17 Nisan’a kadar SALT Online Youtube kanalından Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Arter | Çevrimiçi video seçkisi: Nevin Aladağ, Ali Mahmut Demirel, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Annika Kahrs, Mikhail Karikis & Uriel Orlow, Sophia Pompéry ve Sarkis’in eserlerinin yer aldığı seçki, korona virüsü salgınına karşı alınan sağlık tedbirleri kapsamında ziyarete kapalı olan Arter’in internet sitesi üzerinden 15 Mayıs’a kadar görülebilir.

İlim Dalı Olarak Tiyatro (Haldun Taner) | SalakFilozof

Ve Perde!: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk belgesel yapımı olan “Ve Perde!”’ Youtube’da yayına açıldı. Belgesel, Haldun Taner’in yaşamından kesitleri gözler önüne seriyor. Sanatçının Dün Bugün, Keşanlı Ali, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım gibi yapıtlarından seçilen bölümler, tiyatrocuların performanslarıyla belgeselde yeniden hayat buluyor.

Pera Film | Online kısa film seçkisi: Pera Film, insanları evde kalmaya teşvik etmek amacıyla hazırladığı online film seçkisiyle izleyicilerin karşısına çıkıyor. 30 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek olan program, internet üzerinden erişilebilecek. “Evde Tek Başına” isimli program, Pera Müzesi’nin resmi internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

SANAT İLE İLGİLİ SÖZLER

Sanat ile ilgili 15 sözü sizler için derledik;

Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder. -İbn-i Sina

İbn Sina | | Aktiffelsefe Bursa

Sanat ekmek peşinde koşarsa alçalır. -Aristophanes

Çocuklarıma Öğüttüklerim: ARISTOPHANES

İlim külliyi Tarih cüziyi Sanat da mümkünü bildirir. -Aristotales

ARİSTO VE COĞRAFYA'YA KATKILARI

Dünya aydınlık olsaydı sanat olmazdı. -Albert Camus

Albert Camus kimdir? - Yeni Akit

Aşkta olduğu gibi sanatta da içgüdü yeterlidir. -Anatole France

Anatole France Sözleri - Asksozlerimiz.com

Sanat tabiata ilave edilmiş insandır. -Francis Bacon

Francis Bacon kimdir? Filozof, Düşünür - Netmola

 

Sanatta ancak yeteneğin değeri vardır. -Arthur Schopenhauer

Schopenhauer hakkında 15 şey - Sevim Gözay

Sanat görüneni tekrarlamaz görünür kılar. -Paul Klee

Paul Klee: 50 Famous Paintings Analysis and Biography

Sanat ahlaksızlığın meşrulaşmasına zemin olamaz. -Lev Tolstoy
Lev Tolstoy sözleri » nbilgi.net
Bütün sanatlarda insanı şaşırtan bir yan vardır. -Alain

Alain, Un Filósofo Francés - Ángel Rupérez - Madrid

Yoksullardan uzaklaşınca sanat yoksullaşmıştır. -Romain Rolland

TOP handpainted art oil painting work-- French Humanitarian writer ...

Sanatta tüm ortaklıklar zararlıdır. -John Heinrich Fussli

NPG 744; Henry Fuseli - Portrait - National Portrait Gallery

Gerçek bir sanat eseri yalnız ilahi olgunluğun gölgesidir. -Michelengelo

Michelangelo hayatı sanatı resim ve heykelleri

Yüksek uygarlığın merdiveni sanattır. -Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa'dan Atatürk'e... - Güncel Haberler

Related posts

Corona virüsü ürünleri için Amazon harekete geçti

Fatih Akgün

Coronavirüs, Esnek Çalışma Ve Yeni Dünya Düzeni

Fatih Akgün

Son Dakika! Bakan Koca’dan 40 şehir Açıklaması…

Meryem ACAR

Yorum Yap