Teknolojix Haber
MOBİL

150MP kameralı telefon üretecek firmaların arasına Xiaomi de katılıyor

150 megapiksel ISOCELL sensörlü Xiaomi telefonunun yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya sürüleceği iddia edildi.

Güvenilir kaynaklardan yapılan sızıntılara göre Xiaomi’nin 2020’nin 4. çeyrekte Samsung tarafından geliştirilen sensörü kullanacağını iddia ediliyor. Sensör ilk defa Samsung tarafından üretildi. Fakat ilk kullanacak firma Samsung olmayacak. Aslında bu Samsung için bir dezavantaj değil aksine avantaj. 150MP kameranın performansını tüketici pazarında test edebilecek. Eksiklikleri kendi piyasaya süreceği zaman giderecek. Hatırlarsanız 108MP çözünürlüklü kamera DxOMark’tan 122 puan alarak 7. sırada yer almıştı.

Yayınlanan haberlere göre Samsung, 150MP kamera sensörü için Ar-Ge çalışmalarını tamamladı. Kamera sensörünün yaklaşık 2.5 cm’lik bir alanı kaplayacağı söyleniyor. Samsung’un kamera sensöründe, Galaxy S20 Ultra’nın ISOCELL Bright HM1 sensöründe kullandığı Nonacell teknolojisini kullandığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Nonacell teknolojisi sayesinde Samsung’un geliştirdiği 150MP kamera sensörü daha yüksek ışık emilimi sağlamak için dokuz piksel bir araya getiriyor. Bu nedenle kamera ile çekilen fotoğraflar teknik olarak 16MP’lik bir piksel sayısına sahipmiş gibi ortaya çıkar.

Şu ana kadar Xiaomi’nin hangi telefonunda bu kamerayı kullanacağı açıklanmış değil. Ancak Xiaomi Mi Mix serisinin yeni üyelerinin tanıtılmaması 150MP kameranın bu seride tanıtılma ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Samsung 150MP çözünürlüğünde kamera ile geliyor!

Oppo ve Vivo markaları da aynı sensörü kullanmak istiyor. Ancak iki teknoloji devinin 2021 yılını bekleyip telefonları Snapdragon 875 yonga setiyle birlikte servis edeceği söyleniyor.

Samsung’un 150MP kamera ile sınırlı kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şirket çalışanlarından bir tanesi geçtiğimiz günlerde şirketin 600MP çözünürlüğünde bir kamera geliştirmek istediğini açıkladı. Firma bu yönde çalışmalara bile başladı. Sadece görüntü kalitesi açısından çalışmalar yapılmıyor. Samsung kokuları ve zevkleri kaydedebilen otonom sensörler üretmeye çalışıyor.

Yıl sonundan önce piyasaya sürülmesi beklenen gizemli telefondan bahsetmişken, Samsung’dan bir ultra çözünürlükte kamera lensiyle donatılmış olduğunu görmek çok büyük bir sürpriz olmayacak.

Xiaomi ve Samsung geçmişte güçlü kameralı telefonları piyasaya sürmek için el ele vermişlerdi. Xiaomi’nin Mi CC9 Pro / Mi Not 10’da Samsung’un 108 megapiksel ISOCELL Parlak HMX sensörünü kullanan ilk marka olmuştu. Sensör o zamandan beri diğer akıllı telefonlarda da kullanılıyor. Dolayısıyla, iki markanın benzer bir düzenleme için bu yıl tekrar el ele vermesi muhtemeldir.

Related posts

Huawei’nin 2020’de Tanıtacağı Huawei P40 Tasarımı Netleşmeye Devam Ediyor!

Meryem ACAR

Nokia 9.3 ve Nokia 7.3, Ağustos’ta tanıtılabilir! (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Realme X3 SuperZoom, Geekbench’te Görüldü! (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Yorum Yap