Teknolojix Haber
UYGULAMA

Android telefonlar COVID-19 izleme uygulaması güncellemelerini Google Play aracılığı ile alacak

Geçtiğimiz hafta iki telefon devi Google ve Apple‘ın Covid-19 için Kişi Takip Sistemi geliştirmek amacıyla kolları sıvadıklarını aktarmıştık. Google, bu sistemi uygulama amacıyla Android telefonlarını güncellemek için Google Play Hizmetleri altyapısını kullanacağını doğruladı. Bununla daha fazla Android telefonun güncelleme alabilmesini, ayrıca Android 6.0 Marshmallow veya üstünü çalıştıran telefonlarda kullanılabilir olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Google‘ın güncellemeler için Google Play‘i kullanıp kullanmayacağı bugüne kadar tam cevabı verilmemiş  ancak Google’ın cevaplamasının hayati olduğu bir sorundu. Sebebi ise, Google Play‘in, bu sistemin “zamanlıca” uygulanabilmesi için Android telefonlarının yazılım güncellemelerini alabilmesi için var olan “tek güvenilir sistem”olması. Diğer yol ise hem operatörlerin hem de üreticilerin tam işletim sistemi güncellemeleriydi. Bu da uygulamanın gecikmelere sebebiyet verebileceği endişesine yol açıyordu.

Google ve Apple kişi izleme sistemini iki aşamada yapacaklarını belirtmişlerdi.

Google, bu güncellemenin, Bluetooth iletişim izleme sisteminin her iki aşaması – önümüzdeki ay çıkarmayı planladıkları ilk API sunumunda ve bir sonraki aşama olan işletim sistemi içinde yerleşik API’ları görmesini sağlayacak olan sisteminin –  ikisi için de uygulanacağını söylüyor.  Şirketler  ikinci aşama için belli bir zaman dilimi vermemiş, “önümüzdeki aylarda” geleceğini belirtmişlerdi.

 

Google ile anlaşmazlığı olan Çin şirketleri ne yapacak?

Tabi bu durum akıllara şu soruları da getiriyor. Google Play Hizmetlerinden yararlanmayan çok büyük bir Android cihaz seti var: Çin’deki tüm Android telefonlar ve ABD tarafından kısıtlamaların getirilmesinden sonra dünya çapında satılan tüm Huawei telefonlar. Google yazılımın Huawei‘ye aktarılmasına izin vermiyor, bu da Chrome veya Gmail’i içeremediği için bu sistemi telefonlarına uygulayamayacağı anlamına geliyor.

Çindeki bu telefonlar için de Google, bu şirketlerin, Google ve Apple tarafından geliştirilen güvenli, anonim izleme sisteminin benzerini yapabilmeleri  için kullanabilecekleri  bir framework yayınlamayı planlıyor. Sistemin kullanılıp kullanılmayacağına karar vermek Huawei, Xiaomi ve diğer Çinli üreticilere (veya Çin hükümetine) bağlı olacak.

Bu, Google‘ın geçen yıl Android’in en son sürümleri için başlattığı Project Mainline güncelleme sistemi için kullandığı strateji. Ancak, Project Mainline güncellemeleri açık kaynaklı. Google, bu sistemin de açık kaynaklı olup olmayacağı konusunda yorum yapmayı reddediyor. Ancak benzer bir sistemi benimsemek isteyen şirketlere kod denetimlerini sunabileceğini belirtiyor.

Related posts

AB koronavirüse karşı ortak mücadeleye mi başlıyor ?

Fatih Akgün

WhatsApp, Zoom’a Rakip Olmaya Hazırlanıyor!

Bu Özellik Instagram’dan Kaldırılıyor!

Fatih Akgün

Yorum Yap