Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

1Mayıs 1949 Neptün’ün Uydusu Nereid Keşfedildi.

1Mayıs 1949 Neptün'ün Uydusu Nereid Keşfedildi.

1Mayıs 1949 Neptün’ün Uydusu Nereid Keşfedildi.

Hollandalı Astronom  Gerard Kuiper tarafından, bundan 71 yıl önce, 1Mayıs 1949 Neptün’ün Uydusu Nereid Keşfedildi. Bu uydu Neptün’ün 14 uydusu arasında keşfedilen 2. uydusu idi. Bu NASA ‘nın Voyager 2 uzay aracının 1989 yılında Neptün’ün yanına yaklaşmadan önce keşfedilmiş kesinlikle son uydu idi.

Astronomlar daha önce üçüncü bir uydu keşfedildiğinden şüpheleniyorlardı, ancak Voyager 2 nin görevine kadar yeni bir tane gözlemlenmemişti. Kuiper, Texas ‘taki McDonald Gözlem evinde gökyüzüne bakarken  2,1 metre aynalı(yansıtmalı) Teleskop kullanarak  Nereid’in yerini belirledi. Bu uyduya Yunan Mitolojisinde  tanrı Nereus  ve tanrıça Doris’in kızları deniz perilerinin adı olan, Nereid ismini vermeye karar verdi. Neptün Roma mitolojisine göre Deniz Tanrısı nın adıdır. Bu nedenle Kupier’de bu ismi seçerken bu deniz temasına bağlı kaldı ve. Astronomik gözlemlere rağmen; Nereid’in kesin şekli hala gizemini koruyor.

Voyager 2 Nereid’in bazı fotoğraflarını çekebilmişti ,ancak bu fotoğraflar uyduya neredeyse 4.828.032‬ km( 3 milyon mil) uzaklıkta bulunan uzay aracından çekilmişti. Bu nedenle pixellerine ayrılmış, mozaiklenmiş (buzlanmış) görünüyordu. Bununla beraber tayfsal (spektroskopik) gözlemler Nereid uydusunun doğal bir renge sahip olduğunu ve yüzeyinde su buzu bulunduğunu göstermiştir.

Nereid uydusunun bazı özellikleri

  • Çapı: 376 km
  • Dönüş süresi: 360.13 gün
  • Kütlesi: 27.56 x1014 kg

Kaynak: Space.com

Diğer Uzay ve savunma ile ilgili haberler için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Ay’ a Kardeş Geldi

Fatih Akgün

Andromeda Galaksisinin büyüklüğünü Hubble Teleskobu görüntüledi

Fomalhaut b olarak adlandırılan bir ötegezegen, ortadan kayboldu

Fatih Akgün

Yorum Yap