Teknolojix Haber
YAŞAM

2. Dünya Savaşı Sırasında Düşürülen Amerikan Uçaklarına 76 Yıl Sonra Ulaşıldı!

1944 yılında Japon kuvvetleri tarafından düşürülen ABD’ye ait üç bombardıman uçağının enkazına ulaşıldı. Enkaz, Micronesia’daki bir lagünün dibinde bulunurken yedi kişilik mürettebatın cesetlerinin de enkazda olduğu sanılıyor.

2. Dünya Savaşı sırasında Japon kuvvetleri tarafından düşürülen ABD’ye ait üç bombardıman uçağının enkazına 76 yıl sonra ulaşıldı. İki pike bombardıman uçağıyla bir torpido bombardıman uçağı, ABD’nin 1944 yılının şubat ayında Truk Lagünü’ne yönelik başlattığı ‘Hailstone Operasyonu‘ isimli büyük askeri operasyon esnasında bombalanmıştı.

Papua Yeni Gine’nin kuzeyindeki Micronesia’daki bir lagünün derinliklerinde bulunan enkazın, 7 Amerikan askerinin cesetlerininde içinde olduğu düşünülüyor. Enkaz, Project Recover adı verilen ve 2. Dünya Savaşı’nda görev esnasında kaybolan Amerikan askerlerini yeni teknolojiler aracılığıyla arayıp bulmayı hedefleyen bir girişim tarafından ulaşıldı.

Japonya’nın en önemli deniz üslerinden birine karşı ABD zaferi:

Düşen uçakların enkazının yerini tespit edebilmek için Delaware Üniversitesi -Kaliforniya Üniversitesi’ne bağlı Scripps Okyanusbilim Enstitüsü uzmanları birlikte çalıştı. Nisan 2018’le- Aralık 2019 tarihleri arasında lagünde 4 kez keşif amaçlı araştırma yapıldı. Sudaki araştırma 50 gün sürerken denizin dibinde toplam 70 kilometre karelik alan tarandı.

Araştırma sırasında kenar tarayıcılı deniz radarı ve su altı drone’ları, uçak enkazlarını tespit etmek için su seviyesinin 30 ile 65 metre altında çalıştırıldı. Su altı arkeoloğu Andrew Pietruszka, çarpışma alanındaki arkeolojik araştırmaların geçtiğimiz Aralık ayında bitmesinin ardından, Amerikan hükûmetinin değerlendirmesi için raporların birleştirildiğini açıkladı. Bu sürecin sonunda, enkazda bulunduğu düşünülen 7 Amerikan askerinin naaşlarının ülkeye dönüşü için harekete geçilip geçilmeyeceğine karar verilecek.

Project Recover, 2012 yılında özel kuruluşlarla kamu kuruluşlarının ortaklığıyla oluşturulduktan sonra, 2016 yılında faaliyete başladı. Girişimin partnerleri arasında Delaware Üniversitesi, Scripps Okyanusbilim Enstitüsü ve BentProp Project yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

Related posts

Dr. Mehmet Öz, ABD’de Corona Virüsüne Karşı Türk Yöntemiyle El Yıkama Tavsiyesi Verdi

Fatih Akgün

“2020’de En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler” Yayımlandı : Facebook’tan Şaşırtıcı Düşüş

Fatih Akgün

KORONA VİRÜS TANI KİTİ TÜRK BİYOTEKNOLOJİ FİRMASI TARAFINDAN GELİŞTİRİLDİ

Fatih Akgün

Yorum Yap