Teknolojix Haber
OYUN

2 yıla neler sığdı? PUBG Mobile tarihi

 

Son zamanlar Battle Royale türündeki oyunlara olan ilgi git gide arttı. Yalnızca konsol ya da PC’de değil mobil tarafta da bu türdeki oyunlar büyük ilgi görüyor. PUBG Mobile da bu oyunlardan biri. 2 yıl önce hayatımıza giren PUBG Mobile şimdiden 600 milyondan fazla indirmeye ulaştı. Peki, PUBG Mobile tarihi ile ilgili öne çıkan kilometre taşları neler? Gelin oyunun 2 yıllık geçmişine doğru bir yolculuğa çıkalım.

2 yıllık PUBG Mobile tarihi

Battle Royale türündeki oyunlar artık tüm dünyada fenomen. Bu oyunların başını çeken isimlerden biri de PUBG Mobile. Mobil oyun 21 Mart günü 2. yılını kutladı. Peki geçen 2 yıl boyunca PUBG Mobile tarihi nelere sahne oldu?

Geçen yıl boyunca oyunculara birçok yeni oyun modu sunuldu. Ayrıca oyun, birçok marka ile çeşitli iş birlikleri de yaptı. Tüm bunlar sayesinde mobil e-spor alanında dünya çapında önemli bir hayran kitlesine ulaştı. Tüm dünyada 600 milyondan fazla indirmeye ulaşan oyunun, 50 milyon günlük aktif kullanıcı sayısı bulunuyor. Tabii bu sayıda Çin’in hariç tutulduğunu belirtelim.

Geçen yıl oyuna eklenen modlara baktığımızda; Şafağa Kadar Hayatta Kal, En Karanlık Gece, Arena, Enfeksiyon Ağır Silah Modu ve Kış Festivali karşımıza çıkıyor.

PUBG Mobile aynı zamanda tüm dünyada hayranları olan popüler filmler, ünlü sporcular ve isimlerle çalışarak karşımıza çıktı. Bu iş birlikleri arasında “On My Way” ve “Live Fast” adlı iki şarkı ortaklığıyla Alan Walker, spor ve oyunu bir araya getirmek amacıyla basketbol süperstarlarıyla gerçekleştirilen işbirlikleri ve sokak giyim markası A BATHING APE ile hem oyun içi hem de gerçek kıyafet üretimi için gerçekleştirilen ortaklıklar yer aldı. Ayrıca PUBG Mobile geçen yıl içinde The Walking Dead, Angry Birds, Godzilla, Resident Evil 2 ve Mission Impossible gibi TV ve film dünyasından yapımlarla da iş birlikleri açıkladı.

Mobil e-spor alanında da PUBG Mobile’ın öne çıktığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz sene düzenlenen PUBG Mobile Club Open 2019’da 10 farklı bölgeden, 50 binden fazla takım yarıştı. Tüm yıl süren turnuva, toplamda 532 milyon izlenme ve 57 milyon toplam izlenme saatine (Çin hariç) erişti.

PUBG Mobile’ın başı hilecilerle sürekli olarak derde giriyordu. Bunun için Project BAN PAN kuruldu. Renk körlüğü olan oyuncular için Renk Körü Modu’nu sunuldu ve yağmur ormanlarını korumak için #Fight4theAmazon kampanyasında Global Green ile iş birliği yapıldı. Bunlar da oyunun kilometre taşları arasında yerini aldı.

Bu ayın başlarında ise PUBG Mobile, “2gether We Play” Royale Pass Sezon 12’nin ve yeni dev güncellemenin duyurulmasıyla, 2. yıldönümü kutlamalarını başlattı. Oyuncular Erangel’deki Lunapark ve özel ödüller gibi eğlenceli etkinliklere gökyüzünden atlayabilecekler.

Tüm bunlar PUBG Mobile’ın geçen yıl attığı adımlar olarak tarihe geçti. Ancak, biraz daha geçmişe gidelim.

Brendan Greene tarafından tasarlanan ve PUBG Corporation tarafından geliştirilen PC için PUBG oyunu aslında her şeyin başlangıcıydı. Bundan 1 yıl sonra Tencent, oyunun mobil versiyonunu geliştirdi. 9 Şubat 2018’de ilk olarak Çin’de çıkan oyun, 19 Mart 2018 tarihinde oyun, ABD ve diğer 122 ülkede kullanıcıların beğenisine sunuldu. Aynı anda hem Android hem de iOS platformuna gelen oyun için bunun bir avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bir diğer avantaj ise tabii ki oyunun kontroller hariç masaüstü versiyon ile aynı olmasıydı.

Battle Royale sadece bir modken, şimdilerde tüm dünyanın en popüler oyun türlerinden biri oldu.

PUBG Mobile ilk yılında da birçok yeni güncellemeyle ve oyun moduyla, oyuncuları kendine daha da bağlamayı başardı.

Related posts

FORTNITE STAR WARS GÜNÜ’NÜ YENİ ÜRÜN EKLEYEREK KUTLADI

Fatih Akgün

25 Yaşında Bir Genç, PUBG Oynarken Beyin Felci Geçirdi ve Hayatını Kaybetti

Yasemin ACAR

Days of Play İndirim Kampanyası !!!

Yorum Yap