Teknolojix Haber
MOBİL

2019 Üçüncü Çeyreğinde En Çok Satılan Telefon Markaları Belli Oldu

ABD merkezli küresel araştırma ve danışmanlık firması Gartner, dünyanın en çok satan beş akıllı telefon markasının 2019’un üçüncü çeyreğinde gösterdiği satış performansını gözler önüne seren yeni bir rapor yayınladı.

Apple’ın ilk iPhone modelini 2007 yılında piyasaya sürmesiyle birlikte başlattığı akıllı telefon devrimi, yıllar içinde önemli değişimler geçirdi. Markalar, son teknolojik imkanları kullanarak, tüketicilere en cazibeli gelecek cihazı üretmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Elbette bundan kazançlı çıkan da, biz kullanıcılar oluyor.

Akıllı telefonlara olan küresel talep, her yıl kullanıcıların tercihlerine ve pazardaki doygunluğa göre değişiyor. Ünlü araştırma şirketi Gartner’ın son raporu, küresel akıllı telefon satışlarında geçen yıla göre yüzde 0,4’lük bir düşüş olduğuna işaret ediyor. Bu düşüşü ayrıntılı olarak incelediğimizde ise bazı markaların satış performansında önemli değişikliklere rastlıyoruz.

Apple, iPhone satışlarında ciddi bir düşüş yaşadı

Gartner’ın 2019’un üçüncü çeyreğindeki akıllı telefon satışlarına yönelik hazırladığı raporda, Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un pazardaki hakimiyetini güçlü bir şekilde koruduğunu görüyoruz. Önümüzdeki yılın başlarında yeni amiral gemisi Galaxy S11’i tanıtmaya hazırlanan şirket, geçen yıla göre yüzde 2 oranında artışla yaklaşık 80 milyon adet akıllı telefon satmayı başardı.

2019’un üçüncü çeyreğinde hangi şirket, ne kadar akıllı telefon sattı?

Çinli teknoloji devi Huawei ise ABD ile yaşadığı yasal sorunlara rağmen 65 milyon adet akıllı telefon satışıyla ikinci basamakta yer alıyor. Üçüncü basamakta bulunan Apple, hiç şüphesiz beş büyük marka arasında en kötü performansı sergileyen şirket konumunda. Cupertinolu firmanın iPhone satışları, geçen yılın aynı dönemine göre 5 milyon düşüşle 40 milyon adet olarak gerçekleşti. Son dönemde yerel pazarda bir hayli gerileyen Çinli Xiaomi de geçen yıla benzer rakamlarla kaldı. Bir diğer Çinli üretici OPPO ise üçüncü çeyrekte sattığı 30 milyon cihazla beşinci sırada yer aldı.

Gartner, 2019’un üçüncü çeyreğinde dünya çapında toplam 387 milyon adet akıllı telefon satıldığını söylüyor. Bu rakam, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 389 milyondu. Hiç şüphesiz bugünün kullanıcıları, amiral gemileri yerine orta sınıf akıllı telefonları tercih ediyorlar. Bilhassa fiyat/performans odaklı telefonlar, şu sıralar kullanıcıların gözdesi durumunda. Bu nedenle Huawei, Xiaomi ve OPPO gibi markalar, akıllı telefon devriminin en önemli aktörü olan Apple’a karşı güçlü bir şekilde büyümeye devam ediyorlar.

Related posts

iPhone 11 Ekran Sorunu Ortaya Çıktı!

Fatih Akgün

600TL.’ye alınabilecek Realme C3 tanıtıldı! İşte özellikleri!

Fatih Akgün

Facebook Türkiye’nin Bir Numarası Derya Matraş, Artık Orta Doğu ve Afrika’dan da Sorumlu

Yasemin ACAR

Yorum Yap