Teknolojix Haber
YAZILIM

2019’da En Çok Güvenlik Açığı Veren İşletim Sistemi: Android

Son yılların en popüler işletim sistemleri arasında boy gösteren Android, paylaşılan bir grafiğe göre 2019 yılının en fazla güvenlik açığı veren işletim sistemi oldu. Grafik, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü tarafından paylaşıldı.

Günümüzde dev bir ekosistemin çalışmasını ve birbiriyle sürekli iletişim kurmasını sağlayan Android işletim sistemi, güvenlik düzeyi bir hayli yüksek bir işletim sistemi olarak biliniyor. Ancak işletim sisteminin güvenliği ne kadar üst düzey olursa olsun yeri geldiğinde bazı açıklar verebilmekte.
Bu açıkların büyüklüğü fazlasıyla değişkenlik gösteriyor olsa da irili ufaklı tüm açıklar toplandığında Android, kötü bir geçmişe sahip gibi gözüküyor. TheBestVPN’in yaptığı haberde 2019 yılında en çok açık veren işletim sistemlerinin sayıları paylaşıldı ve listenin zirvesinde Android yer aldı.

2019’da En Fazla Güvenlik açığı veren İşletim Sistemi Android

National Institute of Standards and Technology’nin (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) Ulusal Güvenlik Açığı Veritabanı tarafından paylaşılan grafik, Android işletim sisteminin 2019 yılı boyunca büyük küçük toplamda 414 güvenlik açığı verdiğini gösterdi. Listenin ikinci sırasında Linux yer alırken üçüncü sırada Windows Server 2016 yer aldı.

Android, diğer işletim sistemlerine göre çok da fazla bir açığa sahip olmasa da diğer platformalar arasındaki fark düşünülünce işletim sistemine olan güven azalıyor tabiki. Listenin ikinci sırasında yer alan Linux, 2019 yılında 360 açık vermişken Windows Server, Linux’ü 357 açıkla takip ediyor.

Peki Android’in diğer yıllara göre performansı ne durumda? Aslında geçtiğimiz yıllara bakacak olursak Android, güvenlik konusunda epey yol aldı. Zira 2017 yılında paylaşılan veriler Android’in o yıl içinde 843 güvenlik açığı verdiğine işaret ediyordu. 2018 yılındaysa bu sayı 525’e indi. Bu yıl da Android’in yaşadığı düşüş devam etti.

Android’in güvenlik açığı sayısı aslında size hiç de endişe vermemeli. Android cihazlarda meydana gelen açıkların birçoğu bileşen veya cihaz üreticileri nedeniyle ortaya çıkıyor. Yani Android’in kendisi bu noktada tamamen suçlu olmuyor, onu kullanan şirket suçlu oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Google Maps artık çok daha hızlı ve çok daha canlı

Fatih Akgün

Ses Analizi ile Covid19 Testi: Hey Siri! Pozitif miyim?

Yelda Erdoğan

MacOS İçin Yeni Bir Office Insider Güncellemesi Yayınlandı!

Fatih Akgün

1 Yorum

Emre 7 Mart 2020 at 11:09 am

Yazdığınız haberi okudum çok haklısınız sayın Büşra hanım zaten günümüzde artık android kullanan kitlenin çok az olduğunu düşünüyorum..

Cevaplayın

Yorum Yap