Teknolojix Haber
YAŞAM

2020 Bilim ve Teknolojide Nasıl Geçti Beraber Bakalım

Malum Pandemi süreci..Koranvirüs..Covid19 derken..

Teknoloji Durmadı ama neler yaşanmış beraber bakalım..
2020’ye damga vuran 20 gelişme (Bilim ve teknoloji dünyasında neler yaşandı?)

2020 yılı teknoloji ve bilim dünyasında pek çok gelişmeye sahne oldu. Bilim insanları Ay’da su bulunduğunu duyurdu. Twitter tarihinin en büyük hack saldırısı ile karşı karşıya kaldı. 2 lise öğrencisi göktaşı keşfetti. İşte geride bırakmaya hazırlandığımız 2020’ye damgasını vuran 20 gelişme…

Corona virüs salgını her yıl 200’e yakın ülkeden 100 bin kişinin üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapan Mobile World  Congress’i (MWC) de etkiledi. Fuar salgın nedeniyle ilk defa 2020 yılında düzenlenmedi.

Elon Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi  SpaceX ilk operasyonel insanlı Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) misyonunu gerçekleştirdi. Görev kapsamında 4 astronot ISS’ye götürüldü. Bu misyon kapsamında NASA’dan astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover ve Shannon  Walker ile Japonya Uzay Araştırma Ajansından (JAXA)  Soichi Noguchi ISS’ye taşındı.

NASA, uzay boşluğunun barışçıl kullanımı için kurallar belirleyecek ve Ay yüzeyindeki davranışları yönetecek Artemis Anlaşmaları’na 7 ülkenin dahil olduğunu açıkladı. Anlaşma gereği, özel şirketlerin Ay kaynaklarını çıkarabilmesinin önü açılacak, çatışmayı önlemek için güvenlik bölgeleri oluşturulacak ve şeffaflık ilkesi gereği ülkelerin uzaydaki bilimsel keşif planlarını paylaşmaları sağlanacak.

Hava ulaşımını sürdürülebilir ve çevreci hale getirmek için Airbus’tan önemli bir adım geldi. Şirket, hidrojen yakıt hücreleri kullanan “sıfır emisyonlu” ilk yolcu uçağı tasarımlarını tanıttı. Kısa mesafeler için tanıtılan, pervaneli hidrojenli uçağın 100 kişilik kapasiteye ve yaklaşık 1700 kilometre menzile sahip olacağı açıklandı.

5G, Everest Dağı’nın zirvesine geldi. Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei Dünya’nın çatısı olarak da bilinen, Everest’in tepesine 5G antenleri yerleştirdi. 6 bin 500 metre yükseklikte  bulunan dünyanın en yüksek 5G istasyonunu kuran iki şirket Everest’teki 5G bağlantı noktalarının sayısını beşe yükseltti.

Tesla’nın CEO’Su Elon Musk, şirketin 1 milyonuncu elektrikli otomobili ürettiğini açıkladı. Tesla 1 milyon elektrikli araç üreten ilk firma oldu. 2003 yılında kurulan Tesla’nın 2020 yılı için belirlediği satış rakamı ise bugüne kadar yaptığı satışın yarısı yanı 500 bin adet.

 

Related posts

Çernobil nükleer felaketi 26Nisan 1986 yaşandı

Fatih Akgün

Bill Gates: Her 20 yılda bir (salgın) yaşanabilir.

Fatih Akgün

Deprem Enkazından Çıkarılanların Üzerine Örtülen Sarı Örtü Ne İşe Yarıyor?

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım