Teknolojix Haber
BİLİM

2020 NOBEL KİMYA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ BELİRLENDİ

2020 NOBEL KİMYA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ BELİRLENDİ

Kuşkusuz bilim dünyasının en prestijli ödüllerinin başında Nobel Ödülleri kimya alanında gelmekte. Bu yılda kimya alanında Nobel Komitesi genom düzenleme yöntemi geliştiren bilim insanları Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna’yı ödüle layık gördü.
Charpentier ve Doudna’nın geliştirdiği genom düzenleme tekniği, “yaşamın kodunu yeniden yazmak” olarak nitelendiriliyor.


.
“GENETİK MAKAS”

Fransız mikrobiyolog Emmanuelle Charpentier, “Streptococcus pyogenes” adı verilen bakteri üzerindeki çalışmalarda, daha önce bilinmeyen “tracrRNA” adı verilen bir molekülün varlığını keşfetti. Charpentier, molekülün, virüsleri DNA’ları keserek etkisiz hale getiren, “CRISPR/Cas” adı verilen bakterinin kalıtsal bağışılık sisteminin parçası olduğunu gösteriyor. Yine meslektaşı olan, RNA üzerine geniş bilgi sahibi ABD’li biyokimyager Jennifer Doudna ile laboratuvarda birlikte çalışmalarında Charpentier ve Doudna, bakterinin “genetik makası” işlevi gören molekülü laboratuvar ortamında yeniden yaratmayı başardılar.

Devrim niteliğindeki bu deneyi ardından bilim insanları bu genetik makasın yeniden programlamak üzere çalışmalar devam etti. Molekül, virüs DNA’larını, hücre DNA’sından keserek ayırabiliyordu fakat Charpentier ve Doudna, molekülün DNA zincirini herhangi bir noktasına da aynı şekilde müdahale edebileceğini ispatladı.

Charpentier ve Doudna’nın gerçekleştirdiği keşfin ardından, CRISPR/Cas9 sistemi dünya çapında genetik araştırmalarda kullanılmaya başladı.

Emmanuelle Charpentier, 1968 yılında ve Jennifer A. Doudna, 1964’te doğumlular. Bu büyük başarının kullanacağı yepyeni gen haritaları ile geleceğin bilim insanlarına büyük bir yol açtıkları ortada. Charpentier ve Doudna, nobel ödülünün yanı sıra 10 milyon İsveç Kronu (1 milyon 122 bin 45 dolar) para armağanını da paylaşacak.

KADINLARIN PAYLAŞTIĞI ÖDÜL

Bu yılki Nobel Kimya Ödülü, kadın adaylar arasında paylaşılan ilk örnek oldu. Ödüle Charpentier ve Doudna’dan önce 5 kadın layık görülmüştü. Marie Curie 1911’de, kızı Irene Joliot-Curie 1935’te, Dorothy Crowfoot Hodgkin 1964’te, Ada Yonath 2009’da ve Frances H. Arnold 2018’de ödülün sahibi olmuştu.

NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ
1901’den beri Nobel ödülleri insanlığa önemli katkı sunan ve gelecceğe ışık tutan kişilere veriliyor. Nobel Kimya Ödülü’nü 2015’te Türk bilim insanı Aziz Sancar kazanmıştı. Sancar, “Nobel Ödülü kazanan ilk Türk bilim insanı” olmuştu.
Evet darısı artık hayallerini ve ruhunu ilimle, bilgi ile gayretle dolduran , vaktini dolu dolu geçiren genç nesillere…

Arzu ÖZKAN

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/son-dakika-haberi-2020-nobel-kimya-odulu-sahiplerini-buldu,kjBsmjl3UEW1tn6F5uDsfQ

Related posts

İskoç bilim insanları depremi önceden bildirebilecekler

Fatih Akgün

Korona Virüsü O Laboratuvardan Mı Çıktı?

Fatih Akgün

Balina köpekbalıklarının göz çevresinde yüzlerce diş keşfedildi

Büşra Seyhan

Yorum Yap