Teknolojix Haber
SEKTÖREL YAŞAM

“2020’de En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler” Yayımlandı : Facebook’tan Şaşırtıcı Düşüş

Glassdoor, ’2020 En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler’ listesini açıkladı. Açıklanan listede Facebook, 16 basamak birden geriledi ve herkesi büyük bir şaşkınlığa uğrattı.

Dünyanın en büyük insan kaynakları sitelerinden biri olan Glassdoor, her yıl insanların en fazla çalışmak istedikleri şirketler listesini yayınlıyor. Site, bu yıl da insanların en çok çalışmak istedikleri şirketler listesini yayınladı.

Listenin ilk sırasında geçtiğimiz yıl 16. sırada yer alan HubSpot yer alıyor. Pazarlama alanında yazılım geliştiren HubSpot, son 5 yılda düzenli olarak Glassdoor’un listesinde ilk 20’de yer alıyordu.

Geçtiğimiz yıl birinci sırada olan ve bir danışmanlık şirketi olan Bain & Company , bu yıl bir sıra geriledi ve ikinci sırada yerini aldı.

’2020 En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler’ listesinde üçüncü sırada ise DocuSign online döküman şirketi bulunuyor. DocuSign listede geçtiğimiz yıl 17.sıradaydı.

İnsanlar Facebook’ta çalışmayı eskisi kadar istemiyor.

Glassdoor tarafından hazırlanan listede bu yıl en şaşırtıcı düşüşü yaşayan şirket Facebook oldu. Sosyal medya devi olan Facebook, geçen yıl 7. sırada olmasına rağmen bu yıl 16 basamak gerileyerek 23. sıraya kadar geldi.

Facebook’un ’2020 En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler’ listesinde bu kadar büyük gerileme yaşamasının sebeplerinin başında, sosyal medya devinin üçüncü taraflarla üyelerinin bilgilerini paylaştığı iddiasıyla ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalı yer alıyor.

Aynı zamanda Facebook’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg’in geçtiğimiz dönemde ABD seçimlerinde kamuoyunu yönlendirmek iddiaları nedeniyle ABD Kongresi ve Senatosu’nda ifade vermesi de şirketin prestij kaybı yaşama nedenlerinin başında geliyor.

Google ve Apple da gerileme yaşadı.

Glassdoor’un 5 üzerinde puanlama yaparak verdiği puanlarla elde ettiği listede Google ve Apple da gerileme yaşadılar. Google, aldığı 4.5 puan ile 11. sıraya gerilerken, Apple ise 84. sırada kendine yer bulabildi. Bir şaşırtıcı sonuçta Amazon‘dan geldi. Küresel alışveriş devi Amazon ise Glassdoor listesinin ilk 100’üne dahi giremedi.

Related posts

Renault ve Nissan ortaklığı bozulmayacak

Mutlu Sefa

Türkiye’de Corona virüsü vaka sayısı 18’e yükseldi.

Fatih Akgün

Apple 13 milyar euro ödemekten kurtuldu

Fatih Akgün

Yorum Yap