Teknolojix Haber
YAZILIM

2021’de ARM İşlemcili Yeni Mac Modellerinin Çıkacağı Öne Sürüldü!

Analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın özel ARM işlemcilerini 2021’de hem Mac masaüstü bilgisayarlarını hem de MacBook’ları kapsayan tasarımlarla birden fazla Mac modeline entegre etmesinin beklendiğini açıkladı. Yani görünüşe göre Apple yeni senede birden fazla Mac modelinde ARM işlemci kullanacak.

Apple cephesinden bugün yeni haberler geldi. TF Securities analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2020’nin dördüncü çeyreğinde veya 2021’in ilk yarısında meyve vermesi beklenen ‘agresif işlemci değiştirme stratejisi‘ ile ilerlendiğini söyledi. Hareketin bir parçası olarak da teknoloji devi, ARM işlemcilerini gelecek yıl daha fazla Mac masaüstü ve dizüstü bilgisayar modellerinde kullanacak.

Apple’ın çip tasarımını ve üretimini kontrol altında tutarak şirketin en yüksek pazar talebinde yeni Mac modellerinin tanıtılabileceği uzun zamandır söyleniyordu. Ayrıca Kuo, şirket içi tasarımlara geçişin işlemci maliyetlerini yaklaşık %40 ila %60 oranında azaltacağını tahmin ettiğini de açıkladı. ARM destekli Mac bilgisayarlar Apple’ın neredeyse tamamen Intel veya AMD işlemcilere dayanan Windows PC’lerden tamamen farklılaşmayı sağlamış olacak.

Apple’ın yeni ARM işlemcilerinden sonra Mac modellerinde fiyatlandırma ve tedarikte belirgin bir rekabet avantajından faydalanması gerektiği söyleniyor. Yeni işlemcilerini Mac’in benzersiz donanım ve yazılım yeteneklerini tanımlamak için özelleştirmesinin iyi sonuçlar çıkaracağı herkesin birleştiği noktalardan sadece bir tanesi. Bunlara ek olarak Kuo, geçiş dönemi boyunca yıllık Mac sevkiyatlarının mevcut 20 milyon üniteden 25 milyon ila 30 milyon adede çıkacağını da tahmin ediyor.

Related posts

Google sayesinde 22 yıl önce kaybolan adam bakın nasıl bulundu

Fatih Akgün

Android Güncellemesinde İki Güvenlik Açığı Bulundu!

Fatih Akgün

Hackerların fidye yazılımına karşı neler yapabiliriz

Fatih Akgün

Yorum Yap