Teknolojix Haber
İNTERNET UZAY ve SAVUNMA

21 Aralık Jüpiter, Satürn buluşması Google2020 Kışı doodle’ı

21 Aralık Jüpiter, Satürn buluşması Google2020 Kışı doodle’ı na konu oldu.

En çok kullanılan Google arama motoru , 2020 Kışı ve Çifte Gezegen buluşması için ana sayfasında bir Doodle sürprizi yaptı. 21 Aralık 2020 tarihinde  Jüpiter ve Satürn buluşması olacağı uzmanlar tarafından açıklanmıştı.

Satürn ve Jüpiter çifte gezegen buluşması 21 Aralık 2020 günü yılın en uzun gecesi gerçekleşecek.

Kuzey Yarım Küre için kışın başlangıcı kabul edilen kış gündönümü (dönence) 21 Aralık tarihi olarak bilinir. Kış dönencesinin olduğu zaman en uzun gece yaşanır.  2020 yılı dönencesi olan 21 Aralık 2020 tarihinde  göksel olay olarak çifte gezegen manzarası gözükecek. Jüpiter ve Satürn kavuşumu olarak adlandırılan buluşma nasıl gerçekleşiyor?

2020 Kışı JÜPİTER VE SATÜRN kavuşması

“Satürn ve Jüpiter’in kavuşumu” olarak adlandırılan gezegenlerin buluşması daha önce en son 16 Temmuz 1623 tarihinde yaşanmış. Bu büyük birleşmede iki gezegen birilerine  sıra dışı biçimde yakınlaşacak.

Jüpiter’in Güneş’in çevresindeki tam bir  turunu 12, Satürn’ün ise yaklaşık 30 yılda tamamladığı bilinen bir gerçek. Bu iki büyük gaz gezegenin turlarını farklı eğime sahip yörüngelerde atarlar. Her ikisinin yörüngesinde bu kadar yakınlaşmalarına nadiren rastlanır.

1623’teki “büyük birleşmenin”, gezegenler Güneş’e çok yakın olduğundan Dünya’dan izlenmesi mümkün olmamıştı. Ancak ondan önceki yakınlaşma olan 1226 yılında mart ayında bu iki gezegenin yakınlaşmaları çıplak gözle izlenilebilmişti.

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) yaptığı açıklamada ,Kuzey Yarım Küre’de en kısa günün yaşanacağı 21 Aralık 2020 gecesinde , iki gezegenin buluşmasının çıplak gözle izlenebileceği belirtildi.

21 Aralık Jüpiter, Satürn buluşması Google2020 Kışı doodleı

Astronomlar tarafından 21 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek kavuşumda iki gezegen in yörüngeleri arasındaki açı farkı 0,1 derece olacak. Yapılan hassas hesaplamalara göre bu kadar yakın bir kavuşum, 1623 yılında olmuştu ancak dünyadan çıplak göz ile gözlenememişti. 1226 yılının mart ayında da yaşanan bu olay çıplak gözle gözlenmişti. Bu yılki büyük kavuşumda iki gezegen yaklaşık 800 yıl aradan sonra  ilk kez gece çıplak gözle görülebilecek..

21 Aralık 2020 gecesi NASA başta olmak üzere pek çok gökbilim izleme merkezi ve topluluğu Jüpiter ve Satürn kavuşumunu internet üzerinden canlı olarak yayınlayacaklar. Çıplak gözle görülse bile özel gözlem cihazları sayesinde kavuşum çok daha net bir şekilde gözlemlenebilecek.

Kaynak: HaberTurk

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer internet ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bill Gates’ten ‘corona virüs’ e karşı destek

Fatih Akgün

SpaceX, ilk insanlı uzay mekiği uçuşunu hava koşulları nedeniyle erteledi

Fatih Akgün

Galaksimizde başıboş gezen ‘serseri gezegen’ tespit edildi

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım