2,3 Milyon Endonezyalının Bilgileri İnternette Yayınlandı!

2,3 Milyon Endonezyalının Bilgileri İnternette Yayınlandı!
Hackerlar hız kesmeden insanları mağdur etmeye devam ediyor. Bu sefer de 2,3 milyon Endonezya vatandaşının bilgilerini internette yayınladılar. 

Daha önce ülkenin e-ticaret devlerinden biri olan Tokopedia’nın hacklendiği ve 92 milyon müşterinin bilgilerinin dark web’de satışa çıktığı iddiaları yer almıştı. Şimdi ise bu duruma sebep olanlar arasında yer aldığını belirten bir kişi, 2,3 milyon Endonezya vatandaşına ait olduğunu öne sürdüğü bilgileri internette yayınladı. HackRead’e göre bilgiler, 2013 yılına ait ve ülkenin merkezi seçim kurulundan geliyor.

Yayınlanan 2,36 GB boyutundaki dosyalar farklı dosyalara ayrıldı ve içlerindeki veriler de PDF formatında yayınlandı. Bilgiler arasında tam isimler, adresler, kayıt numaraları, aile kart numaraları, doğum yeri ve tarihi bilgiler gibi önemli bilgiler yer alıyor.

Hackerın elinde 200 milyondan fazla kişinin bilgilerini de tutması Endonezyalıların daha fazla korkmasına sebep oldu. Bu bilgilerin, seçmen bilgilerinin olduğu bir hacker forumunda paylaşılacağı belirtiliyor.

Verileri sızdıran hacker, yaptığı açıklamada 2,3 milyon Endonezya vatandaşının bilgilerini ve seçmen verilerini paylaşmaya karar verdiğini çünkü bugüne kadar Endonezya’ya ait bilgilerin hacker forumunda yeterince bulunmadığını düşündüğünü ifade etti.

Sızıntı hakkında açıklamalar yapan bir temsilci, bu verileri paylaşan kişinin verileri elde eden ilk kişi olmayabileceğini açıkladı. Bilgilerin büyük bir forumda ortaya çıkmadan önce Endonezya forumlarında bir süre dolaşımda yer almış olabileceği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir