Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

23 Nisan’da “Hürkuş” çocuklar için uçtu

23 Nisan'da "Hürkuş" çocuklar için uçtu

23 Nisan’da “Hürkuş” çocuklar için uçtu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), TBMM’nin açılışının 100. yılını ve  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Hürkuş özel uçuş gösterisiyle kutladı. TUSAŞ’ın Ankara’daki tesislerinde 23 Nisan’da “Hürkuş” çocuklar için uçtu.

TUSAŞ’ın Instagram hesabından canlı olarak uçuş yayınlandı. Yayınlanan programda Hürkuş Test Pilotu Murat Özpala, Hürkuş ile uçuş yapmadan önce  uçak hakkında önemli bilgiler verdi. Uçağın üzerinde ön panelde bulunan  sembollerin ne anlama geldiğini anlattı. TUSAŞ tarafından geliştirilip üretilen Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Hürkuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında çocuklar için özel uçuş yaptı

Uçuş öncesinde ve uçuş sırasında pilotun neler yaptığını çocuklarla paylaşan Özpala, pilot olmak için yapılması gerekenleri anlattı. Hürkuş’un pilot koltuğuna oturan Özpala, çocuklar sohbetini uçuş sırasında sürdürdü.

Cumhuriyet sayesinde Hürkuş içerisinde böyle bir yayın gerçekleştirebildiklerini ifade eden Özpala, “Yarının büyüklerini, yarınlarımızın umudu çocukları, Hürkuş’umuzla beraber, yarına dair büyük umutlarla selamlıyoruz.” dedi. İstikbal göklerdedir.

Özpala, çocuklarla kısa süre içinde Hürjet ve Milli Muharip Uçak içinden de buluşmak isteklerini belirtti.

Hürkuş’un TUSAŞ tesisleri üzerinde ve Ankara semalarındaki uçuşu yaklaşık 15 dakika sürdü.

Özpala, etkinlik sırasında çocuklardan gelen sorulara cevap verdi. Bu sorulardan birkaçı

  • “Havada korkuyor musun”,
  • “Havadayken insanlar karınca gibi mi görünüyor”,
  • “Aşağıdan el sallasam görür müsün”,
  • “Uçarken kuşları görüyor musun”,
  • “Uçakta acıkırsan ne yapıyorsun”,
  • “Bulutların içerisinden geçebiliyor musun”,
  • “Çok yüksekten uçarsan annen kızıyor mu”,
  • “Uçarken üzerine giydiklerin ağır mı”

Bunlar gibi soruları da yanıtladı.

Uçak ismini aldığı Vecihi “Hürkuş”Kimdir?

Vecihi Hürkuş; 6 Ocak 1896’da İstanbul da doğdu. 16 Temmuz 1969 ‘da öldü. Türk pilot, mühendis dir. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir, Türkiye’nin ilk yerli uçağını üretmiştir.

I. Dünya Savaşı’na katıldı. Yaralanınca İstanbul’a dönerek Yeşilköy’deki Tayyare Mektebi’ne girerek pilot olarak mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında pilot brövesi alarak 7. Tayyare Bölüğü’nde Ruslara karşı harekata katılan Vecihi Bey, başarılı keşif ve bombardıman uçuşları yapmış ve bu arada girdiği bir hava muharebesinde bir Rus uçağını düşürmüştür.

Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk pilottur. Daha sonra Ruslara esir düşen Vecihi Bey, Hazar Denizi’nin Azerbaycan kısmında bulunan Nargin Adası’ndan yüzerek İran üzerinden kaçmayı başarmış ve yurda dönerek 1918 yılı yaz başında Yeşilköy’de konuşlanmış bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde görev almıştır. Kurtuluş Savaşı’na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yaptığı gibi bir Yunan uçağını da düşürmüştür. Kurtuluş Savaşı’nda İzmir (Gaziemir – Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur. Vecihi Bey’e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Ayrıca TBMM tarafından üç kez takdirname verilmiştir. Üç takdirname verilen tek kişidir.

Kaynak: Hürriyet , Sözcü

Related posts

NASA’dan Uzay Tuvaleti tasarımına 35bin dolar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Çin’deki Radyo Teleskop (FAST) Uzaylı Sinyali Arayacak!

Fatih Akgün

Görüntülere Ufo Mu Yakalandı?

Fatih Akgün

Yorum Yap