Teknolojix Haber
İNTERNET

267 Milyon Facebook Kullanıcı Bilgileri Satışa Çıkarıldı!

Geçtiğimiz günlerde 500 binden fazla Zoom hesabının dark webde satışa çıkarıldığı açıklanmıştı. 267 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin satışa çıkarıldığını duyuruldu.

 Siber güvenlik şirketi Cyble’ın araştırma ekibi, yine kötü bir haberle geldi. Ekip, yayınladığı blog yazısında 267 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin ortaya çıktığını açıkladı. Değeri ise sadece 540 dolar (3.794 TL).

Satılan verilerde bulunan bilgiler arasında e-posta adresleri, isimler, Facebook kimlikleri, doğum tarihleri ve telefon numaraları yer alıyor. Kullanıcılar gelen bağlantıya tıklar ve sahte Facebook giriş sayfasına bilgilerini girerlerse çok daha değerli bilgiler çalınabilir.

Araştırmacılar, bu verileri satın aldı ve gerçekten bu hesapların bilgilerinin çalındığını onaylamış oldu. Geçtiğimiz yıllar da  çoğunluğu ABD’deki kullanıcılardan oluşan benzer sayıdaki kayıtlar da çevrimiçi ortamlarda satılmıştı. Facebook, o dönem yaptığı açıklamada satılan kayıtların, kişisel bilgileri korumak için yapılan değişikliklerden önce ele geçirildiğini açıklamıştı.

Facebook ve diğer birçok site, iki faktörlü kimlik doğrulaması yöntemini kullanmaları için önerilerde bulunuyor. Bu sayede herhangi bir kullanıcı adı ve şifresinin sızması durumunda saldırganın sizin hesabınızı bulması oldukça zorlaşıyor. Bu tür koruma, hesabınıza yapılacak saldırılarda %99 gibi bir koruma sağlıyor.

Bunu, Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Güvenlik ve Giriş sekmesindeki iki faktörlü kimlik doğrulaması alanından kontrol edebilirsiniz.

Related posts

Google 2019 En çok arananlar listesi!

Fatih Akgün

3 Yıl İçinde Her Eve 100 Mbit/s İnternet Erişimi!

Fatih Akgün

Türkiye’nin veri kullanımı 2020’de 186 GB’ı geçti

Fatih Akgün

Yorum Yap