Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

27saat sonra SpaceX kapsülü ISS’ye kenetlendi

27saat sonra SpaceX kapsülü ISS’ye kenetlendi

SpaceX Crew Dragon uzay aracı 15 Kasım 2020 tarihinde yerel saat ile 19:27 de  içinde 4 astronotu taşıyan “Resilience ” adlı Crew Dragon uzay  aracı Falcon9 roketi ile Kenedy uzay merkezinden fırlatıldı. 16 Kasım 202 tarihinde saat yerel saat ile 23:00 da Hedefine ulaştı. Yaklaşık olarak  27saat sonra SpaceX kapsülü ISS’ye kenetlendi .

Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan 4 kişilik mürettebatta yer alan NASA  astronotları Mike Hopkins, Vic Glover and Shannon Walker, ve JAXA astronotu olan Soichi Noguchi yer alıyor. Mürettebat görevi devralarak ISS’de 6 ay boyunca kalacak. Soyuz uzay aracı bir önce görev yapan ISS mürettebatını dünya’ya önümüzdeki günlerde götürecek.
4 astronotu taşıyan kapsül kalkışından yaklaşık 27 saat sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaştı. NASA’dan yapılan açıklamaya göre, kapsül başarılı bir şekilde istasyona kenetlendi.

Crew-1 olarak adlandırılan uzay aracının bu uçuşu ISS ‘e operasyonel uçuşların, ticari mürettebat araçları ile yapılmasının başlangıcını ifade ediyor.

Crew-1 aracı önümüzdeki bahar da yeni mürettabatı taşayacak olan Crew-2 aracı gelene kadar istasyonda kenetli bekleyecek. Crew-1 uzay aracile ISS’e giden 4 kişilik mürettabat dünyaya dönerken yine aynı araca binecek.

Ekipleri istasyona götürmek için Rusya’nın Soyuz uzay aracına olan bağımlılığı sona erdirmenin yanı sıra Crew Dragon gibi ticari mürettebat araçları, istasyonun uzun süreli görevler için yedi kişilik mürettebatı desteklemesini sağlayacak.

Elon Musk bu sefer fırlatışı canlı izleyemedi.

SpaceX’in sahibi Elon Musk ise corona virüse (Covid-19) yakalandığı şüphesi bulunduğu için NASA regülasyonları uyarınca fırlatışa katılamamıştı.

Kaynak:NTV,space.

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

NASA’dan gizemli Ay duyurusu: “Heyecan verici bir şey açıklayacağız”

Fatih Akgün

NASA’dan açıklama: 2meteor 15Nisan’da Dünya’ya yaklaşacak

Fatih Akgün

Rusya, 45 Yıl Sonra Ay’a Uzay Aracı Göndermeyi Planlıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım