3 Yıl İçinde Her Eve 100 Mbit/s İnternet Erişimi!

3 Yıl İçinde Her Eve 100 Mbit/s İnternet Erişimi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, internet hizmeti hakkında önemli bilgiler paylaştı. Açıklamalarında en önemli detay ise önümüzdeki 3 yıl içindeki internet hızındaki artış hedefi oldu. “2023’te Her Eve 100 Mbit/s İnternet Erişimi Sunmayı Amaçlıyoruz.”

Ülkemizde internet altyapısı büyük bir testten geçiyor. Bölgeden bölgeye değişiklik gösteren internet, bazı yerlerde 100 Mbit/s gibi yüksek hızlar sunarken, bazı yerlerde de 1 Mbit/s’i bile zor veriyor. Fiber altyapının olmadığı yerlerde yaşanan sorunlar, internet kullanıcıları açısından çekilmez hali gelebiliyor.

Kamu Bilişim Derneği tarafından düzenlenen Kamu Bilişim Dijital Zirvesi’nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, internet altyapısının geleceğiyle ilgili açıklamalar yaptı.

3 yıla kadar her eve 100 Mbit internet Erişimi!

Adil Karaismailoğlu’ nun konuşmasında dikkat çeken en önemli detay internet hızlarındaki artışla ilgili oldu. 2019’da fiber sektörün yüzde 13’lük büyüme sağladığını, fiber hat uzunluğunun 371 bin kilometreyi aştığını söyleyen Karaismailoğlu, genişbant abone sayısının 14 milyonu, sabit altyapılarda fiber abone sayısının ise 3,1 milyona yaklaştığını söyledi ve “2023’te her yerden herkese genişbant ilkesiyle hareket ederek, tüm hanelere en az 100 Mbit/saniye hızda genişbant erişimi sağlamayı amaçlıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Mobil operatörleri de atlamayan Bakan Karaismailoğlu, “Yaklaşık 10 yıl önce mobil operatörlerimizin dakikası 11,7 kuruş olan ortalama tarife ücreti, bugün 1,5 kuruşa geriledi.” diyerek, mobil abone sayısının 83 milyona ulaştığını da sözlerine ekledi. Bu abonelerin yüzde 85’inden fazlasına denk gelen 77 milyonu aşkın kullanıcının ise 4,5 G hizmeti almaya başladığı açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir