Teknolojix Haber
BİLİM

30 BİN YIL ÖNCESİNİN SOSYAL MEDYASI

Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları Afrika’nın devekuşu bulunmayan Lesoto bölgesinde 30 bin yıllık devekuşundan yapılmış mücevherler buldular. Arkeologlar, bulunan ortası delik halka şeklindeki mücevherlerin yaklaşık bin kilometre uzaklıktaki Kalahari Gölü’nde yaşayan deve kuşlarının yumurtasından yapıldığını ortaya koydu.

Araştırmayı gerçekleştiren arekeologlar bulunan halkaların eski sosyal ağların görünür işaretleri olduğuna inanıyor. Buna göre, günümüzdeki sosyal medya beğenilerine benzer bir şekilde, 30 bin yıl önce avcı-toplayıcı insan toplulukları birbirlerine devekuşu yumurta kabuğundan yapılmış mücevherler verdi.

Michigan Üniversitesi’nden arkeolog Brian Stewart, “Devekuşu yumurta kabuğu ve onlardan yapılan mücevherler temelde Facebook veya Twitter’ın Taş Çağı versiyonu olarak görev yapıyorDU” ifadelerini kullandı. Stewart, bulunan halkaların ‘Eş seçimi için karşısındakine isteğini  ifade etmesine olanak tanırken diğerlerini de ilişki durumu konusunda bilgilendirdiğini sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, antropologlar ve arkeologlar, avcı-toplayıcıların kişilerarası ilişkilerini güçlendirmek için devekuşu yumurtası kabuğu kullandığını uzun zamandır biliyorlar. Kalahari Çölü‘nde yaşayan Bushman topluluğunda hala bu şekilde toplumsal pratikler uygulanıyor.

Devekuşları tipik olarak Lesoto’nun dağlık, yüksek rakımlı ortamında yaşamıyor.

30 bin yıllık sosyal medya araçları Michigan Üniversitesi’nin Antropolojik Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Related posts

Bilim İnsanları, İnsan Vücudunda Yeni Bir Virüs Keşfetti

Yasemin ACAR

Bakteri ve mikropları öldüren Cuverro metaliyle tutamaç üretildi !

Büşra Seyhan

Taşınabilir Mekanik Ventilatör üreten BİLSEM’in açıklamaları!

Büşra Seyhan

Yorum Yap