Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Google Ads’a (Eski Adıyla AdWords’e) Genel Bakış

Google_Ads_Kapak_resmi

Bir arama motoru düşünün saniyede 87.388 günde 3,5 milyar arama yapıyor . Sizin de tahmin ettiğiniz gibi Google’dan bahsediyorum.(Bu siteden Google arama istatistiklerini anlık olarak takip edebilirsiniz.) Bu kadar fazla aramanın yapıldığı Google’da öne çıkmayan isteyen şahıs, şirket veya kurumsal firmalar web sitelerini diğer arama motorlarına göre değil Google göre optimize ederler.

Eski bir deyiş der ki , “Görünmezsen , hatırlanmazsın.” Ancak burada hatırlatmam gereken önemli bir nokta var, seo uyumlu iyi bir web sitesine sahip olmak veya sosyal ağlarda aktif olmak rakipleriniz de saydıklarımı hakkıyla yaptıklarından dolayı yeterli değildir. Peki rakiplerinizden ayrılmak için neler yapmanız gerekir ? Hedef kitlenizi bulup rekabette öne çıkmanız gerekir.

Bunun için ijital dünyada rakiplerinizin bir adım önüne geçmek ve en iyi sonuçları almak için pazarlama stratejisinin bir parçası olarak reklamlara yatırım yapmak, tahmin edebileceğiniz gibi hayati önem taşır. Google Ads’ın çalışma mantığını bilmek ve ona yatırım yapmak beraberinde başarıyı, hizmetinize ihtiyaç duyan kişilere ulaşmayı aynı zamanda ise web sitenizin trafiğini gözle görülür bir şekilde arttırmaya yardımcı olacaktır.

Bu makaleyi yazma amacımız sizlere Google Ads’ın ne olduğunu, nasıl çalıştığını, reklam türlerini, Google Ads’ın avantajlarını, nasıl hesap oluşturulacağını, sizin veya şirketiniz için uygun olup olmadığını ele alacağız. İyi Okumalar.

  İçindekiler

Google Ads Nedir ?

Google Ads Nasıl Çalışır ?

Yatırım Getirisi Nedir ?

Google Ads Reklam Türleri Nelerdir ?

Arama Reklamları
Görüntülü Reklamlar
Alış Veriş Reklamları
Video Reklamları

Google Ads’ın Avantajları
Google Ads SEO’dan Daha Hızlı Sonuç Verir
Gmail Gelen Kutusu Reklamları ile Daha Fazla Müşteriye Ulaşırsınız
Reklam İstatistiklerinizi Doğru Bir Şekilde Görüntüleyebilirsiniz

Google Ads’ta Nasıl Hesap Oluşturulur
Google Ads Sizin İçin Uygun Mu ?
Sonuç

 

Google Ads Nedir

Worpress hocamız bize Hosing ile Domain arasındaki farkı en yalın hali ile anlatmak için ” Hosting evimiz, Domain adresimiz ” demişti. Google Ads’ı ise bu şekli ile yalın bir şekilde anlatacak olursak, pazarlamacıların son kullanıcılara en hızlı bir biçimde ulaşmalarını sağlamak için Google tarafından geliştirilen Temmuz 2018’e kadar ismi Google Adwords olan bu tarihten sonra Google Ads olarak değiştirilen online reklam platformudur.

Gelin isterseniz şimdi de çalışma mantığını , nasıl çalıştığını anlamaya çalışalım. Google.com’ a girin ve arama kısmına sadece ” Hosting ” yazın, Google sizin için bir arama sayfası olşturur. ancak dikkat ederseniz en üst kısımların resimde de gördüğünüz üzere ” Reklam “ olarak ayırmıştır.

 

Google Ads Nasıl Çalışır ?

Google Ads’ta reklam vermek istiyorsanız öncelikle reklam veren olarak, hedef kitlenizi belirlemeli ve bu kitleye göre bir anahtar kelime listesi oluşturmalısınız. Bu, müşterileriniz ürünlerini ararken en sık aradığı kelimelerin listesidir. Ardından, bir maliyet hesaplaması yapmanız gerekir, reklam bütçeniz ne kadar ve kaç tıklama için bu tutarı ödeyebileceğiniz konusunda. Bu hesaplamayı yaptıktan sonra Google bir teklif verirsiniz. Bu teklif Google tarafından, önerilen reklamınızın kalitenize göre hangi Google reklamlarında görüneceğiniz belirlenir. Kullanıcılar reklama her tıkladığında tıklama başı kadar maliyet hesabınızdan düşülür.

Gelin bir örnek ile bu konuyu daha detaylı ele alalım ve tıklama başı maliyet nasıl hesaplanır net bir şekilde görelim. Örneğin bir kampanyanız var ve ürünlerinizi satmak için site trafiğinizi arttırmak istiyorsunuz. Bütçenizi belirlediniz 1.000$ ayırdınız, 800 tıklama oluşturduysanız, sizin tıklama başı maliyetiniz ( Toplam maliyet / Tıklanma Sayısı ) 1,25$ olacaktır. Bu sitenize bu reklamlar sayesinde gelen her kullanıcının maliyeti 1,25$’a mal olduğu anlamına gelir.

Yatırım Getirisi Nedir ?

Tıklama başına maliyet her ne kadar önemli olsa da reklam için yaptığınız yatırımın getirisini de muhakkak hesaba katmanız gerekir. Çünkü, sadece maliyete değil yapmış olduğunuz kampanyadan ne elde ettiğiniz ile ilgili de bir durumdur. Bu yüzden yatırım getirisini hesaplamak size potansiyel müşteriler getirir, satışlarınızı arttırarak kampanyalarınız arası hangisinin daha verimli ve kazançlı olduğuna karar vermenize yardımcı olur.

(Formül : ( Reklamdan Gelen Müşterilerinizden Elde Ettiğiniz Gelir – Kampanya Maliyeti )/Kampanya Maliyeti)x100)

Şimdi bu formülü yukarıda verdiğimiz örnek ile birleştirelim. 1000$ lık reklam bütçemizden 1100$ gelir elde ettiğimizi düşünelim. 800 tıklanma ile bu sonuç ortaya çıktıysa (1100-1000)/1000)x100 ‘den , bu kampanyadaki yatırım getiriniz %10 olur.

Google Ads Reklam Türleri Nelerdir ?

Google hangi reklamları göstereceğini nereden biliyor ? Kullanıcı arama motorunda bir şey arar , ardından Google Ads, anahtar kelimeleri arama sorgusuyla eşleşen tüm reklamları bulur, reklamlara kalite puanı ve tıklama başı maliyet oranı (yukarıda hesaplamıştık) en yüksek olan siteye / sitelere karar verir ve tıklama başı maliyeti en fazla olanı bulur.

Peki bütçenizi ayarladınız, kampanyanızın yatırım getirisini hesapladınız firmanız için reklam vermeye kararlısınız peki Google Ads’ta  hangi türlerde reklam verebilirsiniz ? Şimdi de gelin birlikte bunları inceleyelim.

Arama Reklamları

Yukarıda Hosting örneğinde bahsettiğim gibi , birisi Google Arama Motoruna Balayı Otelleri yazdığında arama sonuçları aşağıdaki gibi görünecektir.

Google_Ads_Örnek2
Google_Ads_Örnek2

 

Resimde Reklam olarak belirtilen Google Ads tarafından belirlenen reklamlardır. Aşağıda kalanlar ise organik trafiklerdir. Google hangi reklamı önce göstereceğine nasıl karar veriyor ? Reklam sıralama kriteri birden çok faktöre dayanmaktadır. Dilerseniz kısaca onlara da bir göz atalım.

Google Ads Reklam Sıralamalarında Önemli Faktörler 

 1. Hedef Kitlenin Bulunduğu Coğrafya  : Reklamlarınız seçtiğiniz coğrafyada gösterilir. Örneğin yurtdışı satışı yapan bir site değilseniz , hedef kitlenizin yeri olarak Türkiye olarak seçmelisiniz. 
 2. Reklam Metni Alaka Düzeyi : Kullanıcı tarafından araması ile anahtar kelimeleriniz birbiri ile uyumlu olmalıdır. Örneğin biri ” balayı otelleri ” yazdığında ” yurtdışı turları” karşısına çıkmayacaktır.
 3. Reklamın Açıldığı Sayfa : Reklama tıklayıp siteye giden kişi , arama yaptığı site ile reklamın yönlendirildiği site ne kadar alakalı ? Kullanıcı istediğini aldı mı ? 
 4. Fiyat Teklifi : Eğer diğer maddeler iki reklam veren sitesinde de aynı ise bu sefer devreye TBM ( Tıklama başına maliyet ) girer. Daha yüksek teklif , daha düşük TBM veren siteye tercih edilir. 

Görüntülü Reklamlar

Onlar hiç dikkatinizi çekti mi ?Halbuki günlük kullandığınız haber , blog veya alışveriş sitelerinde görmemeniz neredeyse imkansız. Sayfayı bazen örümcek gibi katlayıp okuma zevkinizi bir anda yerle bir edebilme kabiliyeti olan reklam türleridir aynı zamanda. Bunlar görüntülü reklamlardır.

Görüntülü_Aramalar
Görüntülü_Aramalar

 

Alış Veriş Reklamları

Gerek Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi pazaryerlerinde dükkana gerekse sahibi olduğunuz bir E-Ticaret siteniz varsa  bu reklam türü tam size göre. Çünkü bu reklam türü hem sitenizin / pazaryeri dükkanınızın trafiğini artırır hem de reklama tıklanma oranınızı çok rahatlıkla satışa çevirme imkanınız vardır. Alış Veriş reklamı aşağıdaki gibi görünür.

Alışveriş_Reklamları
Alışveriş_Reklamları

 

Video Reklamları

Bu reklam türü diğer reklam türlerine göre daha iyidir. Yazımızın en başında ne demiştir “Görülmezsen , Hatırlanmazsın”, görülmenin de en iyi yolu , video ile yapılan reklamlardır. Nedir peki Video Reklamlarını bu kadar değerli kılan ?

 1. Hedef Kitleniz Otomatik Bulunur : Youtube ve Google işbirliği ile hedef kitleniz demografik yapı, anahtar kelime, ve müşterinin ilgi alanını analiz eder ve doğru kişiye doğru reklamı gösterir.
 2. Daha Fazla Kullanıcı : Youtube’ da saniyede oynatılan video 86.645’tir Bu demek oluyor ki bu kadar çok arama yapılan bir sosyal medyada şansınız Twitter’dan 8 kat, İnstegram”dan ise 80 kat daha fazla.
Video_Reklamları
Video_Reklamları

 

Televizyonda reklam vermenin tersine, YouTube reklamları, görüntülemeler, tıklamalar, erişim ve sıklık, etkileşim, performans, görüntüleme oranı vb. gibi gerekli tüm ölçümleri görerek verdiğiniz reklamların başarısını ölçmenize yardımcı olur. Televizyon ekranında ise bunlar eksiktir.

Evet artık Google Ads’ın ne olduğunu, yayınlayabileceğiniz reklam türlerini , Google Ads’ın nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Bundan sonraki bölümlerde ise avantajlarını, nasıl hesap oluşturacağınızı ve Google Ads’ın sizin veya şirketiniz için uygun olup olmadığını ele alacağız. Hadi Başlayalım !!!

Google Ads’ın Avantajları

 

Google Ads, SEO’dan Daha Hızlı Sonuç Verir

Google Ads’ın en büyük yararı şüphesiz SEO’dan daha hızlı sonuç vermesidir. Web sitenizde yaptığınız bir SEO çalışmasının hayata geçmesi aylar alırken, Google Ads’ta ise sonuçları anında alırsınız. Bunun altında kesinlikle Ads’te birden fazla anahtar kelimeye odaklanabilmeniz yatıyor. Bir diğer avantajı ise Ads’ta istediğiniz zaman reklamını açıp veya kapatabilirsiniz, bu size zaman / maliyet açısından büyük bir esneklik kazandırıyor. Elbette ki, organik trafiğin Google Ads’tan daha kötü olduğunu söylemiyorum ancak yapılan değişikliklerin ekrana yansıması arasındaki zaman farkı azımsanmayacak kadar çok.

Öte yandan SEO çok fazla sabır istemektedir. Anahtar kelimelerinizi belirlemek, çok fazla sayıda iyi yazılmış makale ve backlinke ihtiyaç vardır.

Gmail Gelen Kutusu Reklamları ile Daha Fazla Müşteriye Ulaşırsınız

Hangi sektörde olursanız olun günümüzde hala E-Posta pazalaması da çok kullanılmaktadır. Bunun için 2015’te Google , Gmail reklamlarını Google Ads’e ekledi. Bu demek oluyor ki çok daha düşük maliyet ile Gmail reklamı vererek test edebilirsiniz. Aşağıda mobil Gmail reklamının nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

 

 

Mobil_Gmail_Reklamı
Mobil_Gmail_Reklamı

 

Hala bazı firmalar E-Posta reklamlarının gücünü anlamasalar da gerek Vodafone gerekse Peugeot bu pazarı kullanarak gücüne güç katmayı başaran şirketlerden sadece bir kaçıdır.

Reklam İstatistiklerinizi Doğru Bir Şekilde Görüntüleyebilirsiniz

Geleneksel reklam hizmetleri olan gazete, radyo, televizyon reklamları, açık hava panoları ve broşürlerin ulaştığı kitle sayısını görmek oldukça zordur. Ayrıca size Google Ads’ten çok daha pahalıya mal olmakla birlikte size gelen müşterilerin kaynağını bilmek geleneksel reklamlarda neredeyse imkansızdır. Ancak Google Ads’te durum farklı, dilediğiniz zaman kolay bir şekilde aşağıdaki istatistiklere Google Ads’te ulaşabilirsiniz.

 • Reklamınıza Kim Tıkladı ?
 • Kaç Tane Potansiyel Müşteri Oluşturuldu ?
 • Reklam Yatırımınızın Size Getirisi Nedir ?
 • Reklam Yatırımınızın Maliyeti Nedir ?
 • En Fazla Trafiği / Satışı Hangi Anahtar Kelimeler Gerçekleştirdi.

Bu soruların hepsinin cevabını Google Ads’te bulmanız mümkün.

Google Ads’ta Nasıl Hesap Oluşturulur

Google Ads hesabı oluşturmadan önce tarafınıza ait bir web sitesi ve mail hesabına ihtiyacınız var.

Adım-1 : Öncelikle buradaki linke tıkalayıp Google Ads sayfasına giderek alan adınızın ismini girin,

Google_Ads_Kayıt_Alan_Adı
Google_Ads_Kayıt_Alan_Adı

 

Adım-2 : Google Ads web sitenizi tarar ve sizi bir sonraki sayfaya davet eder.

 

 

Google_Ads_2
Google_Ads_2

 

Adım-3 : Reklam alanlarına girilecek yazılarınızı ekleyin , Sağ tarafta önizleme ekranında yapılan değişiklikleri canlı olarak görebileceksiniz.

 

Adım-4 : Reklam için ayırdığınız günlük bütçeyi seçin. Ardından Sonraki butonuna basarak Ödemeler sayfasına gelip ödemeyi yaptıktan sonra reklamlarınız Adsense sitelerinde veya Google Arama Motorunda gösterilmeye başlanacaktır.

 

Google_Ads_Kampanya_Yatırımı
Google_Ads_Kampanya_Yatırımı

 

Google Ads Sizin İçin Uygun Mu ?

Sadece abiniz veya ablanız Google Ads’ı kullandığı için kullanmamalısınız, sizin veya şirketiniz için bu reklamların bir anlam ifade edip etmediğine odaklanmalı ve kendinize aşağıdaki soruları sormalısınız.

 1. Hedef Kitleniz İnternete Bağlı Mı ?
 2. Anahtar Kelime Planlayıcısı’nı Aktif Olarak Kullanıyor musunuz ?
 3. Dergiler, Gazeteler ve Blog Yazarları Ürün veya Hizmetleriniz ile  İlgili Makale Yayınlıyorlar mı ?
 4. Anahtar Kelimelerinizin Analizleri İçin keywordtool.io Gibi Araçlar Kullanıyormusun? 

Bu kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız siz de Google Ads iş ortaklarından olabilirsiniz.

Sonuç

Umarım Google Ads’ın bu faydaları ilk reklamınızı yayınlamak için size yol gösterici olmuştur. Her hangi bir yeri atlayıp , anlatmayı kaçırdıysam veya sorularınız varsa yorum bölümünden benimle paylaşabilirsiniz.

Related posts

Balıkesir Edremit’te 4 Apartman Karantinaya Alındı

Fatih Akgün

Salgınının İkinci Dalgası Çok Daha Yıkıcı Olabilir

Fatih Akgün

MySQL

Fatih Akgün

1 Yorum

Bilge 19 Kasım 2020 at 5:47 am

İnternette var olmak istediğin konuya, hedef kitlene ne kadar hakimsen o kadar doğru tanıtımda bulunabilirsin gibi anlıyorum. Google Ads triklerini bilmek de daha az reklam bütçesiyle doğru tanıtım ve pazarlama yapmanı sağlar.
Çok aydınlatıcı, güzel bir yazı olmuş.
Teşekkürler.

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım