Teknolojix Haber
YAZILIM

WordPress İçerisinde Kullanılan Bilmeniz Gereken Bazı Web Teknolojileri

WordPress temalarınızı, eklentilerinizi özelleştirmek veya sıfırdan oluşturmak gibi bir düşünceniz var ise aşağıda bahsedeceğimiz web teknolojilerini bilmeniz gerekir.

 

 

Hiper metin işaretleme dili web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Dilin son sürümü html5’tir

Kısacası yazı, video veya görsel öğelerin sayfa içerisinde yerleştirmesine olanak sağlar. Sitelerin iskelet yapısı diyebiliriz.

Cascading Style Sheets, HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir işaretleme dilidir.

Genellikle Html elementleri üzerinde kişiselleştirme işlemleri yapmamıza olanak tanır.

Örneğin yazılarınızın renklerini, yazı tiplerini, boyutlarını arka planda gibi bir çok işlemde CCS’de yapabilirsiniz.

 

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir.

web sayfalarının görünümünün mükemmelleştirilmesi,  işlevselliğinin artırılması ve dinamik web sayfaları tasarlanması amacıyla HTML kodu içinde gömülü olarak kullanılabiliir.

 

Açık kaynak JavaScript kütüphanesidir. Jquery çoklu kod satırlarını tek bir koda sıkıştırır böylece tek bir göreve ulaşmak için yüzlerce satır kodu tekrardan yazmak zorunda kalmazsınız.

 

 

İnternet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, içerisine HTML gömülebilir betik ve programlama dilidir.

 

Related posts

70 Chrome Eklentisi Casus Çıktı!!!

Yağmur Kübra Yazıcı

wp-config.php Dosyası Nedir?

Yelda Erdoğan

SSL Nedir?

Doğuş Yön

Yorum Yap