Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) UZAY ve SAVUNMA

3D yazıcıyla inek hücrelerinden Uzayda biftek üretildi.

Uzayda inek hücrelerinden 3 boyutlu yazıcıyla biftek üretildi

Eylül 2019’da Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronot ve kozmonotlar için inek hücrelerinin üç boyutlu yazıcıyla çoğaltılması yoluyla biftek üretildi.

Deney tüpü içinde hazırlanan et hücreleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi. Bu hücreler  Rus kozmonotlar tarafından 3D yazıcıda kullanılarak  “biftek” halinde çıktı alındı.

Uzmanlar İsrailli bir şirketin geliştirdiği teknolojinin denendiği bu projenin, dünyanın her yerinde et üretimi yapılabileceğini kanıtladığını söylüyor.

Bu yöntemin özellikle tarıma elverişli olmayan bölgelerde et üretimi için bir çözüm olabileceği belirtiliyor.

Aralık 2018’den bu yana laboratuvar ortamında et üreten Aleph Farms adlı şirketin ineklerden aldığı hücreler, etin besin değerini artıran bir suyla birlikte bir deney tüpüne konularak 25 Eylül’de Soyuz MS-15 uzay aracıyla Kazakistan’dan, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi.

400 kilometrelik yolculuktan sonra istasyona ulaşan hücreler, Rus kozmonotlar tarafından, 3D Bioprinting Solutions adlı Rus şirketinin ürettiği manyetik yazıcıyla kas dokusuna (et) dönüştürüldü.

Kozmonot Oleg Kononenko, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda üç boyutlu yazıcıyı kullanarak inek hücrelerini bifteğe dönüştürdü.

Ay ve Mars’taki ilk kolonilere protein

Rus kozmonotların tatmadıkları et, 3 Ekim’de Dünya’ya gönderildi. Eti deneyenler, ortaya çıkan ürünün hoş bir tadı olduğunu, geleneksel biftekle aynı tat ve kıvama sahip olduğunu söylüyor.

3D Bioprinting Solutions’un proje müdürlerinden Grigoriy Şalunov, Business Insider dergisine “Bu deney konseptimizin geçerliliğini güçlü bir şekilde kanıtlıyor” dedi.

Şalunov, gelecekte uzayın derinliklerinde yapılacak yolculuklar ve Ay ile Mars’taki ilk kolonilere protein kaynağı sağlamayı umduklarını söyledi.

kaynak :Hürriyet.com

Related posts

Xiaomi, Kablosuz Şarj İstasyonuyla Çalışan Isıtıcı Bardağını Tanıttı

Fatih Akgün

Güneş’in En Yüksek Çözünürlüklü Görüntüsü Yayınlandı

Fatih Akgün

Taşınabilir kaset çalarlar yeniden üretilebilir!

Fatih Akgün

Yorum Yap