Teknolojix Haber
OTOMOBİL

3D yazıcıyla Plastikten elektrikli Otomobil yaptı

3D yazıcıyla Plastikten elektrikli Otomobil yaptı

Bu kez plastikten araba üretimi projesini İngiltere’de Swindon merkezli mühendislik firması Scaled hayata geçirildi. Firma  3D yazıcıyla plastikten elektrikli Otomobil yaptı. “Bukalemun” adını verdikleri elektrikli otomobil saatte 72 km hıza ulaşabiliyor. Araç 3D yazıcı ile 3 boyutlu baskı olarak tamamen geri dönüştürülmüş plastikten  üretildi.

İngiltere’de Swindon merkezli mühendislik firması Scaled, 3 boyutlu yazıcıyla geri dönüştürülmüş plastikten  Bukelamun adı verdikleri elektrikli otomobil saatte 72 kilometre hıza ulaşabilen 150 kilogram ağırlığındaki araç, şu anda bir prototip olarak üretildi.

Ortalama bir otomobilin üçte biri oranında emisyon üreten ve tek kişilik olarak tasarlanan aracın maliyeti 10 bin sterlin olarak açıklandı. Üç ayda tamamlanan araç; kişiye özel farklı kullanımlar için yeniden şekillendirilerek üretilebilir bilgisi şirket tarafından verildi.

İki günde bir araba üretmenin mümkün olduğunu söyleyen şirket, aracın 3 boyutlu yazıcı üzerine, süper dayanıklı geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış bir kasa kullanılarak üretildi.

BUKALEMUN gibi çeşitli durumlara uyarlanabilir.

Şirket CEO’su David Speight, plastiğe baskı yapmak ve araç şasisini oluşturmak için çok büyük 3 boyutlu yazıcılar kullandıklarını ve bu teknolojinin araç yapımında bir ilk olduğunu söyledi.

Speight, Bukelamun isminin aracın çeşitli durum ve koşullara uyarlanabilir olduğu için seçildiğini açıkladı. Speight “Farklı bir tasarıma ihtiyacınız varsa farklı şekiller ve stiller yapabiliriz diyoruz. Bunu yapabilmemizin nedeni aracın uyarlanabilir olmasıdır” şeklinde konuştu.

Bukalemun’un tamamen dolu şarjla 30 dakika yol katedebililiyor

Diğer araçların aksine pili çıkarılıp şarj edilen araç hakkında Speight, geliştirme süreciyle ilgili olarak “Aracın geliştirilmesi karantina dönemi başladıktan sonra üç ay sürdü” dedi.

Kaynak:NTV

Diğer otomobil haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Volkswagen 2020 ID 4’ün Tanıtımı Ertelendi

Fatih Akgün

Mercedes’i Geçti 3.Sıraya Yükseldi

Fatih Akgün

2020 Kia Niro Amerika’da Sahnede Boy Gösterdi

Fatih Akgün

Yorum Yap