Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

4 günlük sokağa çıkma yasağı olan illerimiz..!

4 günlük sokağa çıkma yasağı olan iller hangileri?

Sokağa çıkma kısıtlaması hangi illeri kapsıyor? Kimleri, hangi işyerlerini kapsamıyor? 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı açıklanmıştı. İşte ayrıntılar…

İçişleri Bakanlığı’ndan 15 ilde 15-19 Mayıs tarihleri arasında saat 24.00’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağına ilişkin genelge valiliklere gönderildi.

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı 15 il şu şekilde:

Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van ile Zonguldak.

Yasak Ne Zaman Başlayacak/Sona Erecek?

Sokağa çıkma yasağı 15 Mayıs saat 24.00′da başlayacak, 19 Mayıs 24.00‘da sona erecek.

15 Mayıs Cuma Günü Marketler Açık Olacak Mı?

Karara göre, 15 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav ve kasaplar saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

16-17 Mayıs Sokağa Çıkma Yasağında İşletmeler Kapalı Olacak

16 ve 17 Mayıs’ta marketler, manavlar, bakkallar ve online satış yapan işletmeler kapalı olarak.

18-19 Mayıs’ta Hangi İşletmeler Açık Olacak?

18 ve 19 Mayıs tarihlerinde market, kasap, manav ve bakkallar saat 10.00-16.00 saatleri arasında faaliyetlerini sürdürebilecek.

18-19 Mayıs’ta vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip gelebilecek.

Sokağa Çıkma Yasağı İstisnaları

Genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde, ayrı anne ve babalar mahkeme kararını ibraz etmeleri şartıyla çocuklarını görebilecek.

Kimler Sokağa Çıkabiliyor?

Genelgede “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanlar, özel güvenlik görevlileri dahil kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar istisna kapsamında olacak.

Sokağa Çıkma Yasağında Nereler Açık?

16 Mayıs Cumartesi, 17 Mayıs Pazar, 18 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günleri fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek.)

Vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve servis yapacak.

Lokanta ve restoran tarzı iş yerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri evlere paket servis şeklinde hizmet sunacak.

Açık olacak diğer kurumlar şu şekilde:

Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,

  • Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri,
  • Acil çağrı merkezleri, AFAD birimleri, Vefa Sosyal Destek birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),
  • Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecek ve nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacak),
  • Doğal gaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),
  • İçme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler,
  • Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,
  • Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,
  • Bulunduğu yerin İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamüller, süt, et, balık üretimi ile gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler,
  • Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dahil) ve lojistiğini yapan firmalar,

Related posts

Sesiyle Samuel Jackson  Alexa’ya Hayat Verecek…

Meryem ACAR

Velilerin Dijital İle İmtihanı

Derya Candan

Ezel Hayranlarına Müjde! Dayı: Bir Adamın Hikâyesi Filminin Tanıtım Videosu Yayınlandı

admin

Yorum Yap