Teknolojix Haber
İNTERNET SEKTÖREL YAŞAM

5. DE- CIX İstanbul Zirvesi 2020

5. DE- CIX İstanbul Zirvesi 2020 ‘nin teması Yeni Dünya Düzeni: Birbirine Bağlı Olmak

Bu sene 5’incisi gerçekleşecek DE-CIX İstanbul Zirvesi 2020, COVID-19 salgını nedeniyle bu sene online olarak gerçekleşecek. Cem Seymen moderatörlüğünde 19 Kasım 2020 tarihinde CNN Türk stüdyolarında yapılacak 5. DE- CIX İstanbul Zirvesi 2020 canlı yayınla  cnnturk.com manşet alanından izlenebilecek.

Zirvenin teması Yeni Dünya Düzeni: Birbirine Bağlı Olmak adı altında veriliyor

COVID-19 salgını ile savaşırken tüm insanların hayatlarına devam etmesini sağlayan güç “İnternet” oldu.

Türkiye’nin tek resmi İnternet Değişim Noktası olan DE-CIX 2015 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor.  DE-CIX İstanbul Zirvesi’ni her sene bağlantı dünyasının önde gelen konu ve konuklarıyla Kafkaslar, Balkanlar ve Orta Doğu için bağlantı üssü olarak gördüğü İstanbul’da gerçekleştiriyor.

2020 yılında online olarak gerçekleşecek zirve, korona virüs sonrası dünyanın içinde bulunduğu yepyeni dönemi bağlantı bakış açısı ile inceliyor. Yeni Dünya Düzeni: Birbirine Bağlı Olmak başlığı altında gerçekleşecek zirve, pandemiyle birlikte iş hayatından,  aile hatta komşu ilişkilerine kadar her şeyin internete bağlı olduğu yeni dünya düzenini mercek altına alıyor. Yeni düzeninin yarattığı birbirine bağlı olma gerekliliğini merkeze alan zirve, konuşmacılarla birlikte genel olarak tüm bağlantı ekosisteminin geleceğini detaylarıyla inceliyor.

Panellerde detaylı içerik

Türk Telekom International ve Microsoft sponsorluğunda gerçekleşecek 5.DE-CIX İstanbul Zirvesi 2020

Proramında açılışı; DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen ile Cem Seymen’in kısa sohbeti eşliğinde başlayacak. Konuklara  hoş geldiniz konuşmasını DE-CIX International CEO’su Ivo A. Ivanov’un online olarak katılarak yapacak.

İnternet ekosisteminde DE-CIX’in rolünü Bülent Şen anlatacak. Şirketin globalde 25’inci, Türkiye’de 5’inci kuruluş yıl dönümü olduğunu konuşmasında vurgulayacak.

Daha sonra konuşmaya Ivo A. Ivanov’un DE-CIX’in Nesnelerin İnterneti dünyasında kurumları da içine alan yepyeni bağlantı platformu Global Birbirine Bağlantı Federasyonu’nu anlatacak.

Zirve “Operatörlerden Bulut Hizmetlerine, Yeni Dünya Düzeninde Bağlantı Ekosistemi.” konulu ; DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü, Bülent Şen, Türk Telekom International Batı Satış Direktörü Ali Nezih Sözmen ve Microsoft Azure & Hibrit Bulut Platformları Direktörü, Cüneyt Batmaz’ın kunuşmacı olarak katılacağı  panel  CNN Türk stüdyolarında  devam edecek.

İlk panelin ardından COVID-19 sonrası bağlantı alanında aldıkları önlem ve gelecek vizyonlarını aktaracakları video panel başlayacak

İnternet Ekosistemi Yeni Dünya Düzeni’ne Nasıl Uyum Sağladı? başlıklı video panel ise Turkcell Uluslararası ve Toptansatış Yönetimi Direktörü Emre Erdem, Vodafone Türkiye Toptan Satış Kıdemli Müdürü Serdar Birlik ve Dominos Pizza Eurasia Group CEO’su Aslan Saranga ve Bilişim Gazetecisi Musa Savaş’ın katılımlarıyla gerçekleşecek.

Daha sonra ekranlarda T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Ömer Fatih Sayan’ın zirve özelindeki açıklamaları  yer alacak.

Zirve yayını Cem Seymen ve DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen’in kapanış sohbeti ile son bulacak.

DE-CIX İstanbul Zirvesinde ; internetin ve DE-CIX’in 25 yıllık yolculuğundan bağlantı dünyasının geleceğine kadar pek çok video ve DE-CIX iş ortaklarının görüşlerinin de yer alacak.  yayını üstlenecek olan CNN Türk  5’inci kez bağlantı ekosistemini bir araya getirecek.

Dünyanın lider İnternet Değişim Noktası DE-CIX hakkında kısa bilgi;

DE-CIX, veri merkezi ve operatör bağımsız bir İnternet Değişim Noktası olarak 1995 yılında Frankfurt’ta bir postane binasında kuruldu. Kuruluşunun 25’inci yılı olan 2020 yılına gelindiğinde dünya genelinde 13 ülke, 25 lokasyonda  Dünyadaki en büyük İnternet Değişim Noktası olarak faaliyet gösteriyor. Avrupa, Orta Doğu, Hindistan, Yakın Doğu, Asya ve Kuzey Amerika pazarındaki önde gelen uluslararası oyuncular da dahil olmak üzere, 100’den fazla ülkeden 2000’in üzerinde operatör, İnternet Servis Sağlayıcısı (ISPs) ve içerik sağlayıcısına hizmetlerini ulaştırıyor. DE-CIX’ platformunda bulunan müşterilerin bağlı kapasiteleri dünya genelinde 60 Terabit’in üzerinde. Sadece Frankfurt’ta en yoğun trafikte saniyede gerçekleşen veri trafiği ise 10 Terabit’in üzerinde. Bu  saniyede 10 Terabit, HD kalite 2,2 milyon videonun aynı anda iletimine eş değer bir hız.

Kaynak: CNNTurk.

Diğer sektörel haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Son Dakika! Türkiye’de Virüsün 13.cü Gününde Vaka ve Ölü Sayısı Artıyor.

Fatih Akgün

E-scooter servisi Lime, Türkiye pazarına giriyor

Fatih Akgün

Intel,6 Milyon Dolar Bağışta Bulundu

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım