Teknolojix Haber
BİLİM ROBOTLAR TeknolojiXHaber

5 Soruda Yapay Zeka

Yapay Zeka Nedir? Dünya’yı ve İnsanlığı Yok Edebilir mi?

Yapay zeka teknolojileri hepimizi şaşırtıyor. Her geçen gün farklı gelişme karşımızalar Onlar insanlar hakkında pek çok şey biliyorlar. Fakat bizler yapay zeka hakkında  henüz çok az şey biliyoruz. 

Yapay zeka nedir? 

 yapay zeka nedir? Hatta belki de bu konuyla alakalı ilk sorulan sorulardan biri. Yapay zeka insan zekasını taklit ederek, kendisine verilen görevleri tamamlamaya çalışan sistemlere deniyor. Bu teknoloji, insandaki yeteneklerin makinelere kazandırılmasını amaçlıyor.

 

 

Yapay zeka bizi ne kadar tanıyorlar?

Yapay zeka hayatımızın her alanında karşımızda. Özellikle internet üzerinden yaptığımız alışverişlerde paylaştığımız bilgilerin neredeyse hepsi yapay zekalı veri tabanlarında biriktiriliyor. Sonra ise size uygun olan ya da sevebileceğiniz reklamlar karşınıza çıkarılıyor. Örneğin alışveriş sitelerinde dolaştınız sonra başka bir sayfayı açtınız o anda  reklamlarda baktığınız eşyalar çıkarılıyor. Yani yapay zeka sizin aradıklarınız  ya da merak ettiğiniz bilgileri, eşyaları karşınıza çıkarabilecek kadar sizi tanımaya başlıyor.

 

İnsanlığı yok edebilecekler mi?

Uzmanlara göre önümüzdeki yıllarda robotlar insanlarla tartışabilecek konuma gelecek. İnsanlığı ortadan kaldırabilecek  konuma gelebileceği  bazı fütüristler tarafından söyleniyor. Bu teknolojilerin sahte ses kayıtları, video üretimi gibi tehditler oluşturabileceği düşünülüyor.

 

Dünyayı yok edebilir mi?

Bilim insanları robotların insanlığının sonunu getirebileceğine inanıyorlar. Böyle bir şey sadece bilim kurgu filmlerinde olur diye düşünebilirsiniz. Fakat bu teknolojinin gelişmesi sayesinde robotlar şimdiden itibaren insanların yaptığı çoğu şeyi yapabilir hale geldiler. Ters takla atabilen, hastalıkları tespit eden, konuşabilen robot var. Bu durum sevindirici olsa da  aynı zamanda gelecek için insanları ürkütüyor.

Yapay zeka ile nerede karşılaşabiliriz?

E-spor, bilgisayar ve diğer konsol oyunlarında karşımıza çıkan ‘bot’ isimli oyuncular aslında bu yapay zeka teknolojisinin bir ürünü. Aynı zamanda sohbet botları, telesekreter gibi sesli yanıt sistemleri de onlardan biri.Sanal asistanlar,  Siri , Google gibi kişisel asistan uygulamalarında da onlara rastlıyoruz. Özellikle çevremizde gördüğümüz çoğu nesnenin yakın gelecekte akıllı sıfatına sahip olmasıyla birlikte onlarla daha çok karşılaşacağımız ön görülüyor.

Related posts

Tıp Tarihi Bunuda Gördü: Bir Kadın İdrar Yerine Alkol Üretti!

Fatih Akgün

Türk Telekom, Irkçılık İddialar Hakkında Açıklama Yaptı!!

Fatih Akgün

Yerli ve Milli Yazılım Seferberliği

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım