Teknolojix Haber
İNTERNET

5G, Everest Dağı’nın Zirvesinde!

Henüz Çok Az Yerde Hizmete Giren 5G, Everest Dağı’nın Zirvesine Geldi.

Dünyanın çok büyük bir kısmı  daha 5G ile tanışmayı başaramadı. Ama 5G, hiç hayal bile edemeyeceğiniz bir yere, Everest Dağı’nın en tepesinde..

Huawei ve China Mobile, 5G bağlantısını Everest Dağı’nın zirvesine getirdiklerini açıkladılar. Böylece 5G’yi, 6500 metrede “yeni bir yükseğe” taşımış oluyorlar. İki firma, bir süredir 5G bağlantısını 5.300 metredeki Ana Kamp’a, 5.800 metredeki Geçiş Kampı’na ve 6.500 metredeki İleri Kamp’a getirmek için ortak bir çalışma sürdürüyordu.

Huawei, Everest Dağı’na kuzey eğiminden ulaşımın 60’ıncı yıldönümünde ve Çin’in Everest Dağı’nı doğru olarak ilk resmi ölçümünün 45’inci yılında, 5G ağının Everest Dağı’na iletişim hizmeti vermesinin öneminin büyük olduğunu açıkladı.

Huawei’nin teknik çözümleri sayesinde China Mobile, dağa tırmananlar için güvenilir kapsama alanı sunabiliyor. Bu çözüm, Everest Dağı’nda dikey olarak iyi bir şekilde çalışan çok esnek üç boyutlu dar ışınlara imkan tanıyor. China Mobile, Ana Kamp’ta 1,66 Gbps indirme ve 215 Mbps yukarı yükleme hızı sunuyor.

Ağın düzgün çalışması için ağ uzmanları, 5.300 metre ve üstü yüksekliklerde 7/24 görev alıyorlar. Bu da yaşanabilecek problemleri kolay bir şekilde çözmelerini mümkün kılıyor.

Related posts

Google Earth,Yeni Bir Güncelleme Aldı!

Fatih Akgün

La Casa De Papel’de Tepki Çeken ‘Osman’ Sahnesi

Fatih Akgün

Amazon, 4 bin Satıcıyı Neden Sildi!

Fatih Akgün

Yorum Yap