Teknolojix Haber
İNTERNET

5G tartışmalarına sağlam kanıt geldi!

Teknolojinin pek çok önemli adımlar attığı son dönemlerde en çok konuşulan konulardan biri de 5G teknolojisi şüphesiz. Büyük kolaylıklar getirileceği düşünülen teknoloji bunun yanında ciddi soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. En çok tartışılan kısmı ise insan sağlığına zararlı olup olmadığı.

Yakın bir süre önce kullanılmaya başlayan 5G ile ilgili araştırmalar son sürat devam ediyor. Özellikle tehlikeleri ile ilgili her gün yeni bir araştırma ortaya çıkıyor. Peki çok konuşulan bu 5G nedir?

5G Teknolojisi Nedir?

Öncelikle 5G kavramının İngilizce açılımını 5 Generation, yani 5. nesil şeklinde açıklayabiliriz. 5. nesil mobil teknolojisi demektir. Şimdilerde kullanılan 4.5G ya da 4G teknolojileri, 3G teknolojisinin bir devamıydı. 4.5G teknolojisi ile beraber 100 MB internet hızına ulaşılabiliyordu. 5G ise daha önceki mobil telekomünikasyon hizmetlerini hız anlamında geride bırakıyor. 5G sayesinde 1Gbps ve 10Gbps arasında bir hıza ulaşılabilecek. Ev ortamından bilgisayarlı araçlara dek pek çok alanda kullanılabilecek olan 5G teknolojisi hayatımıza çok şey katacak gibi duruyor. 2024 yılından sonra 5G kullanımının %50’nin üzerine çıkabileceği düşünülüyor. Bu durum bir yandan umut verirken bir yandan da ne yazık ki tedirgin ediyor. Çünkü tek konuşulduğu konu müthiş özellikleri değil, bu özellikleri sağlarken insan sağlığı üzerinde yapacağı tahribatlar.

Peki 5G nin zararları yararlarından daha mı az ?

Yeniçağ Gazetesi yazarı Arslan Bulut, 2.4 ghz internet hızının insan hücresini tahrip ettiğini ifade ediyor. Buna da  İstanbul Üniversitesi’nde hazırlanan bir doktora tezini kaynak gösteriyor.

İstanbul Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyofizik Anabilim Dalı Biyofizik Programı içinde 2016 yılında hazırlanmış, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen bir doktora tezinin özetini anlatmış.

Tezin adı, “Elektromanyetik alan uygulamasının (wi-fi 2.4 ghz) insan embriyonik böbrek hücrelerinde apoptoz ve oksidatif stres değerleri üzerine selenyum ve çinkonun etkisi.”

Herhangi bir wi-fi İnternet bağlantısı kullananlar, bilgisayarlarında, önce bağlantının kurulduğunu gösteren dalga şeklindeki işarete sonra da “özellikler”e tıklarsa, orada “Ağ Grubu: 2.4 GHz” ifadesini görecektir. Tezde, bu İnternet hızı sebebiyle yayılan elektromanyetik dalgaların insan vücudunda meydana getirdiği hücre hasarlarının çinko ve selenyum ile tedavi edilip edilemeyeceği araştırılıyor. Sonuç: Bu dalgaların insan hücresine zarar verdiği kesin.

Tezin sahibi, Nural Pastacı Özsobacı, tez danışmanı Derviş Özçelik.

2.4 GHz’ lik dalgalar insan hücresine kesinlikle zararlı

Parantez içinde verilen değerleri, konuyla ilgili uzmanlar dışında kimsenin anlaması mümkün değil. Bu bir gazete yazısı ama orijinal haline dokunmamak için özeti aynen veriyorum. Sabırla okuyun ve parantez içindeki değerleri geçerek anlamaya çalışın lütfen:

“2.4 GHz frekansında elektromanyetik radyasyon yayan cihazların özellikle iletişim alanında kullanımı artmaktadır. Yapılan çalışmalar elektromanyetik alanların (EMA) biyolojik sistemlerde oksidatif stres, hücre hasarı ve apoptoz gibi olumsuz biyolojik etkiler oluşturduğunu belirtmektedir.

Organizmada bulunan ve antioksidan özelliği olan çinko ve selenyum, peroksitdismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) gibi antioksidan enzimlerin yapısında bulunarak apoptoz üzerine etkili olduğu da çalışmalarda gösterilmiştir.

Bu amaçla insan embriyonik böbrek hücrelerinde (HEK293) 2.4 GHz frekanslı EMA uygulanmasında selenyum ve çinkonun etkisi, apoptoz ve oksidatif stres değerleri ile araştırılmıştır.

Çalışmamızda HEK 293 hücreleri ile; kontrol, 2.4 GHz, 50?M Zn+2.4 GHz, 100?M Zn+2.4 GHz, 100nM Se+2.4 GHz, 200nM Se+2.4 GHz grupları oluşturuldu.

EMA grupları 1 saat 2.4 GHz EMA’a maruz bırakıldı, element grupları ise Zn ve Se ile hazırlanıp 48 saat inkübe edildikten sonra EMA’a maruz bırakıldı.

Sonuç olarak 2.4 GHz EMA’ın hücrede çeşitli olumsuz etkiler meydana getirdiği, Zn ve Se takviyesi ile bu etkilerden korunabileceği sonucuna varıldı.”

Cep telefonları ve dolayısıyla baz istasyonları ile bunlara elektromanyetik dalga gönderen uydular, insan, hayvan ve bitkilerin DNA’sını bozuyor. Dalgalar biraz daha yoğunlaştırılırsa, bu durum insanda ve hayvanda, ani hastalanmalara veya ani ölümlere, bitkilerde ise yanmaya kadar gider.

Nasıl lazer ışınları silâh olarak kullanılıyorsa elektromanyetik dalgaların da silâh olarak kullanılması mümkündür! Küresel şirketler, bu dalgaların iyonize olmadığını ve hiçbir zarar vermediğini propaganda ediyor ama bilim diyor ki, “Şu anda kullanmakta olduğunuz 2.4 GHz hız bile insan hücresini tahrip ediyor!” Gerisini siz düşünün…

Related posts

Sorularla WordPress

Fatih Akgün

Rusya’da Yerli Yazılım Şartı

Fatih Akgün

Kendini İmha Eden İnternet Sitesi!

Fatih Akgün

Yorum Yap