Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

61 yıl önce NASA Mercury7 Astronotları

61 yıl önce NASA Mercury7 Astronotları

61 sene önce 9 Nisan 1959 da NASA Mercury projesinde görevlendirilen Mercury7 Astronotlarını takdim etmişti.

Bundan 61 yıl önce 9 Nisan 1959 da NASA ilk astronot grubunu takdim etmişti. Cevval delikanlılardan oluşan bu astronot grubuna “Mercury7” adı verildi. Gruptakilerin hepsi deneyimli askeri uçak test pilotlarından seçilmiş  erkelerdi.  Mercury projesinde çalışacak astronotlar 7 kişi olduğundan  “Mercury 7”  olarak  isim aldılar. 61 yıl önce NASA Mercury7 Astronotları  gruba dahil edildi.Bu personelin hepsi bu çok riskli görevlerin üstesinden gelebilecek doğru yeteneklere sahip kişilerdi. Ama bir şekilde NASA nın yeni insanlı uzay uçuşu programı için kobay haline gelmişlerdi. Çünkü onlara Mercury uzay aracı ile yeterli miktarda  uçuş eğitimi verilememişti. Durumun farkında olan bazı pilotlar bundan rahatsız oluyordu. Ancak ülkenin geri kalanı bunu önemsemedi. Ve  Mercury7 astronotları kahraman oldular.

Mercury Projesi ABD’nin insanlı ilk uzay yolculuğu projesidir. Ve başarılı olmuştur. Bu proje  1,5 milyar Amerikan dolarına mal olmuştur. Proje sayesinde uzayla ilgili çok yol kat edilmiştir. Proje boyunca 3 farklı roket kullanılmıştır.

Mercury projesinin 7 astronotunun isimleri

Malcolm Scott Carpenter, Leroy Gordon, John Herschel Glenn, Virgil Ivan , Walter Marty Schirra, Alan Bartlett Shepard, Donald Kent.

Hepsi Mercury projesinin  uzay araçlarını kullanmak için özel eğitim aldılar ve araçları tek başına uçurdular.
1961 yılında Freedom 2 adını verdiği mercury projesinin uzay aracı  ile uzaya uçan Alan ShepardUzaydaki ilk Amerikalı” olma ünvanını kazandı. Onu Gus Grisso takip etti. Daha sonra 1962 de atılan Mercury dünyanın etrafında  yörüngeye oturdu ve onu kullanan John GlennDünyanın yörüngesinde uçan ilk Amerikalı “oldu. Bundan sonra Scott Carpenter, Wally Schirra ve Gordon Cooper hepsi yörünge görevlerini çok iyi bir şekilde tamamladı. Deke Slayton, ise  kalp rahatsızlığı nedeni ile mercury projesi uzay araçları  ile uçamadı. Ancak, yıllar sonra  tarihi Apollo-Soyuz projesinde, İlk kez Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik devletlerinin beraber çalıştığı uzay uçuşunda görev alma onuruna erişti. 61 yıl önce NASA Mercury7 Astronotları olarak takdim edilen bu 7 kişi kahraman olarak anılmaya devam ediyor.

Kaynak: NASA

 

Related posts

NASA Astronotu Don Thomas 23Nisan Kutladı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Uzayda tespit edilen 43 yıllık gizem çözülüyor mu?

Vildan Çelik

ABD, MK41 Fırlatma sistemleri için sözleşmeyi imzaladı

Yorum Yap