Teknolojix Haber
UYGULAMA UZAY ve SAVUNMA

Bir İlk!Dev Balonlar Dünyayı Bilgilendirmek İçin Kullanılacak…

Bugüne kadar uzaya sayısız uydu fırlatıldı ve dev balonlar bir ilk olacak. Özellikle SpaceX tarafından gönderilen starlink uyduları binlerle ifade ediliyor. Şimdi ise ABD içerisinde önemli bir konuma sahip olan World View isimli bir şirket, stratosfer tabakasında birçok balon gönderecek.

Bu balonlar hava durumu veya diğer çeşitli doğa olayları ile ilgili meteoroloji bilgi verecek.

Bu balonların da içerisinde bulunduğu Stratolites filosu, bu yaz Kuzey ve Orta Amerika semalarına bırakılacak. Böylece şirket ilk defa Dünya atmosfer tabakalarından bilgi akışı sağlamaya başlayacak. Bağlantıda herhangi bir kopukluk olmaması için son derece güçlü önlemler alınıyor.

Dünya’nın fotoğraflarını 15 santimetrelik bir zemin mesafesinde alması planlanan bu balonlar zaman geçtikçe daha gelişmiş hale gelecek. İlerleyen vakitlerde bunların 5 santimetrelik bir zemin mesafesinde fotoğraf alması bekleniyor.

Elbette şirketin tek hedefi bilgi akışı sağlamak değil. Aynı zamanda stratosfer tabakasında çıkarılan insanlar ile uzay turizmi yapılması da planlanıyor. Buradan dünya manzarasını izleyebilecek olan insanlar şirkete önemli bir gelir sağlayacak. Ancak bunun için önlerindeki en büyük engel uçuş güvenliği. Yeryüzünden çok fazla yüksekte olacağı bilinen balonlar insanlar için güvenli olmayabilir.

Related posts

Spotify’da Dinleyebileceğiniz Felsefi ve Psikolojik Podcastler!

Fatih Akgün

Bu hafta Güneş Sistemi’ndeki 7 gezegen görülebilecek

Vildan Çelik

TCG Anadolu Hücum Gemisi TSK’da yerini alıyor

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap