Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

ABD, MK41 Fırlatma sistemleri için sözleşmeyi imzaladı

ABD, MK-41 Fırlatma sistemleri için sözleşmeyi imzaladı

ABD, MK41 Fırlatma sistemleri için sözleşmeyi imzaladı

Pentagon MK-41 dikey fırlatma sistemlerini (VLS) sipariş etmek için Türkiye ,Japonya,Avustralya,Norveç ve Hollanda ‘nın da dahil olduğu sözleşmeye imzasını attı. Türkiye’nin MK-41 sistemlerini ‘İ Sınıfı’ fırkateynlerde kullanmak üzere istiyor. ABD, MK41 Fırlatma sistemleri için sözleşmeyi imzaladı. BAE Sistemleri Şirketi ile yapılan sözleşmede verilen sistemlerin toplam ücreti  42 milyon 842 bin 169 dolar.

Pentagon’dan yapılan açıklamada,  42 milyon 842 bin 169 dolarlık ücretin  yüzde 68’inin ABD donanması ödeyecek,  Türkiye bu paranın yüzde 3’ünü ödeyecek. Bu paranın yüzde 11’inin Japonya, yüzde 6’şarının Avustralya, Norveç ve Hollanda tarafından ödenecek.

Füzelerin nakli ve fırlatmasında kullanılan MK sistemlerinden kaç adet üretileceği belirtilmezken, üretimin Temmuz 2023’te tamamlanacağı belirtildi.

MK sistemlerinin tasarımı, savunma şirketi Lockheed Martin’e ait. MK-41 Dikey Fırlatma Sistemleri orta irtifa hava savunma kabiliyeti sağlıyor.

Türk Deniz Kuvvetlerinin ‘İstif Sınıfı’ olarak da bilinen ilk ‘İ Sınıfı’ fırkateyni olacak TCG İstanbul’da MK-41 fırlatma sistemleri kullanılacak.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ‘İ Sınıfı’ fırkateynlerin tasarım faaliyetlerini, Ada Sınıfı Korvet dizaynını baz alarak 2 yılda tamamlamıştı.

Projesi devam eden ‘İ Sınıfı’ TCG İzmir (F-516), TCG İzmit (F-517) ve TCG İçel (F-518) fırkateynlerinde yerli ve milli hava savunma sistemlerinin kullanılacağı belirtiliyor.

MK-41 dikey fırlatma sistemleri bu fırkateynlere orta irtifa hava savunma kabiliyeti sağlayacak.

Kaynak: sputniknews

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Mars’ta Yaşamak İçin En Az Kaç Kişiye İhtiyacımız Var?

Nihal Sanlı

BİR YILDIZIN KARA DELİĞE DÖNÜŞMESİ

Fatih Akgün

Nano teknolojik siyah maske yeterli değil

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap