Teknolojix Haber
YAZILIM

ABD’de Kullanılan Seçim Yazılımında Açık Bulundu!

Güvenlik araştırmacılarına göre, ABD’ de bu sene birden çok eyalette kullanılacak olan çevrimiçi seçim sisteminin saldırılara karşı son derece zayıf!
 Seattle merkezli Democracy Live tarafından geliştirilen OmniBallot sistemine dair bir rapor yayınlayan Araştırmacılar,  oy sisteminin, hem Democracy Live çalışanları tarafından hem de dışarıdan oy kullanan kişinin bilgisayarına kolayca müdahale edilebilmesine sebep olan bir açığa sahip olduğunu bildirdi. Sistem, şu anda denizaşırı askeri birlikler ve sivil vatandaşlar için ulaşılabilir durumda. Koronavirüs salgını sebebiyle sistemin gelecekte daha fazla kişi için erişilebilir olması bekleniyor.

Araştırmacılar, kötü niyetli kişilerin Democracy Live’ın ağına kolaylıkla ulaşabileceğini ve bu durumun sistemin kullandığı Amazon, Google ve Cloudflare gibi üçüncü parti hizmet ağlarıyla altyapılar için de geçerli olduğunu ifade ediyor.

MIT’den Michael Specter ise saldırganların seçim sonuçlarını hiçbir iz bırakmadan değiştirebileceğini ve yetkililerin bu konuda hiçbir şey yapamayacağını düşünüyor. Michigan Üniversitesi’nden Alex Halderman, bu tür risklerin her zaman için olduğunu ve hiçbir teknolojinin bu duruma engel olamayacağını belirtiyor.

Koronavirüs salgını, vatandaşların oylarını fiziksel olarak kullanmaları durumunda virüsü daha fazla yayma riskinin olmasından dolayı seçimlerin internet üzerinden yapılmasının daha iyi olacağını düşünüldü. Bazı eyaletlerin oyları elektronik posta aracılığıyla kabul etmesi de gündemdeki diğer konulardan biri. Fakat Bilgisayar uzmanları, internet üzerinden oy kullanılmasının güvenli bir yöntem olmadığı konusunda ısrarcı.

Related posts

Kuantuma Dayanıklı e-posta Teknolojisi!

Microsoft, 9 Milyon Bilgisayarı Etkileyen Botnet’in Bir Parçası Olmaması Adına Önlemler Aldı.

Fatih Akgün

Fidye Yazılımı; Bitcoin Dolandırıcıları Corona Virüse Başvurdu…

Meryem ACAR

Yorum Yap