Teknolojix Haber
BİLİM

Abd’den CoronaVirüsü’ne Karşı Etkili Çözüm Geldi

Yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) salgını nedeniyle olağanüstü durum ilan eden ABD, şu sıralar sıradışı bir tedavi yöntemiyle gündemde. Ülkede iyileşen COVID-2019 hastalarının kanını,virüsle mücadele veren hasta insanlara aktaracak.Bu arada şunu belirtmekte fayda var:Uzmanlar çözümün etkili fakat kalıcı olmadığını belirtiyor.

 Virüse ilişkin yapılan sıra dışı çalışmalar da yavaş yavaş sonuç vermeye başladı. Bulgulara göre yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2’nin neden olduğu COVID-2019 hastalığını atlatan bireylerin kanı, yeni hastalara umut olabilir. 

Çalışmayı yapan bilim insanları, Koronavirüsünü yeni atlatan insanların kanından örnek alarak serumlar hazırlayacaklar. Bu serumlarda bulunacak olan viral antikorlar, hastalık sürecinde olan diğer insanlara enjekte edilecek. Böylece kısa vadede koruma sağlayacak.

Söz konusu tedavi 19.yy’da da uygulanıyordu

Tıp dünyasında “pasif antikor” olarak adlandırılan söz konusu kan tedavisi yöntemi, daha önce çocuk felci, kabakulak, grip ve kızamık gibi yayın hastalıklarda kullanılmış, salgınlar yavaşlatılmıştı. Yeni tip koronavirüse dair pek çok araştırmanın kaynağı haline gelen John Hopkins Ünivesitesi araştırmacılar, antikor tedavisinin uygulamaya konulmasında bir sakınca görmediklerini belirttiler.

Araştırmanın yazarlarından Arturo Casadevall, “Bu seçeneğin kullanılması herhangi bir araştırmayı ya da gelişmeyi gerektirmiyor” dedi. Bilindiği üzere yeni tip koronavirüse karşı dünyanın pek çok ülkesinde çalışmalar devam ediyor. Ancak aşı ve ilaç geliştirilmesi en iyi ihtimalle 10 ayı bulacak gibi gözüküyor. Kan yoluyla yapılacak tedavi yöntemi,  kalıcı bir çözüm bulunana dek uygulanabilir.

Peki koronavirüs tedavisi için önerilen bu süreç nasıl işlemeli?

Koronavirüs sürecini atlatan ya da atlatma sürecinde olan hastalar, kanlarını tedavi olacak hastalar için bağışlıyorlar. Bu süreçte vücutlarında SARS-CoV-2’ye karşı üretilen yüksek düzeydeki antikorlar da alınan kanın içerisinde bulunmakta. Bu antikorlar, hastalığı atlatan kişilerin kanlarında aylarca hatta yıllarca dolaşmakta.

Bilim insanları söz konusu antikorları alıp işleyebilirlerse kısa süreli tedaviler mümkün olacak. Antikor serumları, yüksek risk grubunda bulunan kişiler, sağlık çalışanları ve hasta yakınlarına enjekte edilen geçici bir ilaç gibi görev üstelenecek. Hatta hiç enfekte olmamış kişilerin de bu sayede virüs gelmeden savunma sistemlerini güçlendirecek.

Şu ana kadar 80 bine yakın hasta yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-2019’u atlatmış durumda. John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, söz konusu kan transfer yönteminin birkaç hafta ya da ay içerisinde uygulamaya koyulabileceğini aktardı.

 

 

 

 

Related posts

Dinozorlar döneminden kalma memeliye ait fosil bulundu; ‘çılgın yaratık’ .

Büşra Seyhan

Intel, Bilgisayarda Koku Almaya Bir Adım Daha Yaklaştı

Fatih Akgün

50 Yıllık İlerleme, 50 Yıllık Hasar

Fatih Akgün

Yorum Yap