Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel) YAZILIM

ABD’den Rus hackerlar için rekor ödül!

Kuzey Kore ve Rusya gibi ülkelerdeki hackerlar bankacılık sistemlerine saldırmaya devam ediyor. Bugün ABD Adalet Bakanlığı,  Evil Corp  hack grubunun Dridex adında bir zararlı yazılım geliştirdiklerini ve milyonlarca dolar para çaldığını açıkladı.

ABD, Evil Corp hack grubunu ihbar edenlere ödül verecek.

Hackerlar finans, otomotiv ve sağlık sektöründeki şirketlere saldırılar düzenleyerek milyonlarca dolar para kazanıyor. Özellikle ransomware ve trojan yazılımları ile saldırılar gerçekleştiren kötü niyetli kişiler şirketlerin korkulu rüyası haline geldi.

Evil Corp hack grubu kurucuları Maksim Yakubets ve Igor Turashev uzun süredir finans sektörüne saldırı düzenliyor. Geçmişte Bugat ve Cridex olarak bilinen ve şimdiki adı Dridex olan zararlı yazılımı geliştiren hackerlar finans sektöründen toplamda 100 milyon dolardan fazla para çalmayı başardı.

Maksim Yakubets’in suçlamaların haricinde yine finans sektörü için yazılan ve 70 milyon dolar zarara sebep olan Zeus isimli zararlı yazılım ile ilişkisisi olduğu da ileri sürüldü. FBI, Rus siber suçluların kimliğini Birleşik Krallık’taki Ulusal Suç Ajansı’nın (NCA) yardımıyla keşfetti.

Ortak soruşturma neticesinde hackerların devlet destekli siber saldırılar gerçekleştirerek gizli belge çaldıkları ve Rus hükümetine yardım ettikleri tespit edildi. ABD Adalet Bakanlığı Rus hackerlar için tarihin en büyük ödülünü ortaya koydu. Evil Corp üyelerinin yakalanmasına yardım edecek kişilere 5 milyon dolar ödül verilecek.

Hacker grubunun Kaliforniya, Illinois, Massachusetts, Ohio, Teksas, Washington, Iowa, Kentucky, Maine, New Mexico ve Kuzey Carolina dahil olmak üzere 21 belediyeyi mağdur ettiği belirlendi. Hazırlanan Dridex, kurbanların güvenlik önlemlerini aşmak için özel olarak tasarlandı. Ayrıca Dridex ileride fidye yazılımının yüklenmesini sağlayabilmek için bazı özellikler barındırıyor.

Related posts

Uzayda Bile Yetiştirilebilecek Domatesler Geliştirildi

Yasemin ACAR

Chroma Cihazlarınıza Razer FireFly V2 fare Matı Tam Uyum Sağlıyor…

Meryem ACAR

3 farklı insan türü Afrika’da aynı zamanda yaşadı.

Fatih Akgün

Yorum Yap