Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

ABD’nin Gelecek 40 yıllık uzay stratejisi

ABD'nin Gelecek 40 yıllık uzay stratejisi

ABD’nin Gelecek 40 yıllık uzay stratejisi hazır

ABD Uzay Kuvvetleri Baş Bilim İnsanı Dr. Joel B. Mozer ABD’nin Gelecek 40 yıllık uzay stratejisi hazır olduğu bilgisini “Bir çalıştay ile 40 yıllık ufkumuzu çizdik. ” sözleri ile dile getirdi.

ABD 63 yıldır uzay ile ilgili çalışmalar yapıyor. Yörüngede 3 bine yakın uydusu var. Önümüzdeki yıllar için binlerce uydu planı yapan yetkililer yakın bir zamanda küresel uydu sektörünün 3 trilyon dolara olacağını ön görüyor.

Şimdiye kadar yapılan çalışmaları “ilk uzay çağı” olarak niteleyen Mozer, ” Mikroelektroniğin gelişmesi sonucunda uyduların sıkışması nedeniyle uzay, modern savaş tarzımızın bir parçası oldu.” ifadelerini kullandı.

Uzay için hem devletlerin hem girişimcilerin çalışmaları olduğuna değinen Mozer, şu açıklamada bulundu:

“Dünyanın çevresine genişlemesi tüm ülkeler için önemli. Bir çalıştay ile 40 yıllık ufkumuzu çizdik. Gelecekte içinde yaşayacağımız ortamın neye benzeyeceğini anlamaya çalışmak, yarın ne olacağını tahmin etmek zor. Bu nedenle, olası senaryolar geliştirip yaklaşımlara, gelecekteki uzayda yetenekler üretmenin üstünlüğü gibi şeylere baktık. 2060’da gelecek için bir dizi senaryo hazırladık. Bunlardan bazıları olumlu, bazıları olumsuz.  Bugün biz olumlu gelecekler yolunda ve olumsuz özelliklerden uzaklaştıran kararlar alabilmek istiyoruz. Bugün yatırım yapmamız gereken dört zorluk kategorisiyle karşılaştık. Yeni teknolojiler, savunma sistemleri, uzaya erişim ve iyileştirme teknolojileri, lojistik ve entegre yaşam alanları geliştirme.”

“UZAYA YATIRIM YAPAN ÜLKE SAYISI ARTIYOR”

Halen uzayda 51 ülkenin ortalama 41 milyar dolar yatırımı bulunduğuna dikkati çeken Mozer, önümüzdeki 20 yılda ise ülke sayısının 81’e yükseleceğini öngördüklerini belirtti. Mozer, yeni teknolojilerdeki gelişmelerin savunma sektörünün önemini artırdığını, uzay çerçevesindeki ticari çabaların da sınırları zorladığını ve ‘yeni uzay çağı’nı müjdelediğini kaydetti.

Yapay zekanın uzay çalışmalarındaki önemine değinen Aaron Celeya ise algoritmalara dayanan uzay yapay zeka çalışmalarının henüz başında olunduğunu söyledi. Celeya, otomatikleştirilen davranışların insan tarafından gözlenerek zaman kazanılabileceğini, bunun da yapay zeka ile insanın birlikte çalışmasının önemini ortaya koyduğunu kaydetti.

Kaynak: NTV

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

NASA düzenlediği fotoğraf yarışması ile en iyi fotoğrafları seçti!

Sümeyye Turhan

Rus Kozmonotlar,3 Boyutlu Yazıcılarla Kemik Dokusu Üretecek

Fatih Akgün

Bilim İnsanları: Güneş’te Anlam Veremediğimiz Bazı Gariplikler Yaşanıyor

Hasan Ispartalıoğlu

Yorum Yap