Teknolojix Haber
MOBİL SEKTÖREL

ABD’nin Huawei yasağı için yeni kararı!

Mayıs 2019’da Huawei’yi kara listeye alan ve Amerikalı şirketlerle ticaret yapmasını engelleyen ABD’nin Huawei yasağı için yeni açıklama geldi.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından verilen geçici lisansın süresi 20 Mart tarihinde dolacaktı. Lisansın süresi dolduğunda ambargo tam olarak uygulanmaya başlanacak ve ABD merkezli markaların Huawei ile ticaret yapamaz hale gelecek. ABD Ticaret Bakanlığı bu geçici lisansın 15 Mayıs tarihine ertelenmesine karar verdi. Bu kapsamda ABD hükümeti verdiği lisansı teknik olarak dördüncü kez uzattı.

ABD Huawei için olan geçici lisansı tekrar uzattı

İlk olarak Mayıs ayında ABD’li şirketlerin Huawei ile iş yapması yasaklanmıştı. Kısa süre sonra ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’nin telefonlarını ve ağ donanımlarını desteklemeye devam etmesine izin vermek için sadece üç aylık geçici bir lisans verildi.

 

Daha sonra bu lisans Ağustos ve Kasım aylarında 90 gün daha uzatılmaya karar verildi. Bu yıl ise Şubat ayında 45 gün daha uzatılmasına karar verilmişti. ABD basını bu kararın Huawei ağ ekipmanlarına bağımlı olan telekom sağlayıcıları için oldukça önemli olduğunu belirtti ve hükümetin ekipmanlarını değiştirmeyi planlayan şirketler için 1 milyar dolarlık bir fon planladığını dile getirdi.

Related posts

İkinci El Fiyatlarını Düşürebilmek İçin Açıklama Üstüne Açıklama

Fatih Akgün

Türk Hava Yolları’ndan Tahliye Ücretleri Hakkında Açıklama

Fatih Akgün

Huawei, en değerli 10 marka listesine girdi.

Fatih Akgün

Yorum Yap